Domki modułowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne, co wynika przede wszystkim z ich zalet oraz atrakcyjnej ceny. W wielu przypadkach nie wymagają również pozwolenia na budowę, co pozwala uniknąć wymagających formalności. Jak powstają domy modułowe? Czy warto kupić domek modułowy 35 m2? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Fot. Markoeko
Czym są i jak powstają domki modułowe?
Domki, a w zasadzie domy modułowe to konstrukcje, których poszczególne elementy wytwarzane są w fabryce, a następnie łączone ze sobą na miejscu budowy. Budynki te nazywane również domami z prefabrykatów najczęściej wykonywane są w konstrukcji szkieletowej lub z keramzybetonu. W pierwszym przypadku rdzeń wykonany jest z drewna lub stali, a następnie obudowany wodoodporną płytą OSB-3 oraz ocieplony. Keramzybeton jest natomiast stalową ramą, która jest wypełniona gliną wymieszaną z błotem. Domy modułowe w obu technologiach mogą przyjąć formę zarówno budynków parterowych, jak i piętrowych, czy z poddaszem użytkowym. Warto również mieć świadomość, że ich ocieplenie oraz montaż instalacji sanitarnych sprawia, że mogą funkcjonować zarówno jako domy letniskowe, jak i całoroczne.
Domek modułowy - pozwolenie
Jak wspomniano w poprzednim akapicie domy modułowe mogą przyjąć formę pełnoprawnych budynków całorocznych. W takiej sytuacji wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz spełnienie wszystkich formalności związanych z tą procedurą. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady, ponieważ polskie prawo budowlane zakłada, że decydując się na dom modułowy o powierzchni do 35m2 można go postawić na wyłącznie podstawie zgłoszenia we właściwym urzędzie. Podobnie jest w przypadku, gdy konstrukcja nie będzie na stałe związana z gruntem. To właśnie z tego powodu małe domki bez pozwolenia cieszą się obecnie dużą popularnością, która pozytywnie wpływa na rozwój tej technologii.
Dlaczego warto kupić dom modułowy 35 m2?
Dom modułowy 35 m2 warto kupić nie tylko dlatego, że nie wymaga pozwolenia na budowę, ale również z uwagi na inne korzyści. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- szybkość budowy - w domku modułowym całorocznym można zamieszkać nawet w przeciągu 2-3 miesięcy od momentu wyboru konkretnego projektu. Jest to zdecydowanie najszybsza ze znanych obecnie technologii budowy;
- możliwość rozbudowy - małe domki modułowe mają to do siebie, że można je w prosty sposób rozbudować w przyszłości, a co za tym idzie zwiększyć ich metraż oraz funkcjonalność. Najczęściej "dokleja się" kolejny, identyczny moduł;
- fakt, że 35-metrowy dom posiada taką samą powierzchnię co statystyczne 2-pokojowe mieszkanie w bloku - mieszkańcy bloków spokojnie mieszczą się na małym metrażu, a decydując się na niewielki dom modułowy do dyspozycji pozostaje również działka. Komfort jest zdecydowanie większy;
- fakt, że są to rozwiązania energooszczędne - technologia stosowana przy budowie domków modułowych sprawia, że są to budynki energooszczędne, a w niektórych przypadkach nawet pasywne;
- cena - domy modułowe to rozwiązania, których cena jest adekwatna do oferowanej funkcjonalności oraz metrażu. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem jest zakup małego domku modułowego, ponieważ oznacza to możliwość zakupu za gotówkę, czy konieczność zaciągnięcia mniejszego kredytu.
Podsumowując należy stwierdzić, że zakup domu modułowego o powierzchni do 35 m2 to rozwiązanie, które jest optymalne w wielu sytuacjach. Należy jednak pamiętać, by korzystać jedynie z ofert wiarygodnych firm, czego przykładem może być MARKAEKO, która istnieje od 2010 roku.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.