Żeby dobrze wykonać powłokę lakierową należy odpowiednio dobrać materiały i narzędzia do konkretnej sytuacji. U dobrego lakiernika nie może więc zabraknąć odpowiedniego pistoletu lakierniczego. To dzięki niemu lakiernik jest w stanie równomiernie pokryć powierzchnię lakierem i precyzyjnie pokryć każdy jej element.
Pistolet lakierniczy – sposób działania
Pistolety lakiernicze korzystają z właściwości strumieni gazu oraz cieczy. Materiał lakierniczy jest zasysany przez strumień powietrza w kierunku dyszy. Otwór dyszy jest domykany przez iglicę, którą steruje się przez język spustowy w rękojeści. Język steruje też zaworem powietrza. Ustawienie to umożliwia kontrolowanie oraz regulowanie ilości powietrza bez potrzeby zużywania materiału lakierniczego. W pistolecie lakierniczym znajduje się także głowica powietrzna, która również steruje strumieniem materiału lakierniczego. Ma za zadanie rozdrobnić lakier na drobne kropelki (tzw. atomizacja).
Żeby móc precyzyjnie pokryć powierzchnię materiałem lakierniczym bardzo ważna jest umiejętność ustawiania odpowiedniego ciśnienia powietrza oraz lepkości lakieru. Lakiernik musi też zachować jednolitą odległość od lakierowanej powierzchni oraz utrzymywać pistolet prostopadle do niej.
Rodzaje pistoletów lakierniczych
Pistolety dzieli się na wysoko- i niskociśnieniowe, a także pistolety o zredukowanym ciśnieniu i pistolety lakiernicze niskociśnieniowe z niskim zużyciem materiału. Dysze w pistoletach niskociśnieniowych są wyposażone w większą liczbę otworów, dzięki czemu ciśnienie spada, a rośnie ilość wydmuchiwanego lakieru. Używa się do tego farby o niskiej lepkości, co z kolei zapewnia powstanie cienkiej i równomiernej powłoki lakieru. Podczas pracy z tym rodzajem pistoletu należy znajdować się w niedużej odległości od malowanej powierzchni. Pistolety wysokociśnieniowe charakteryzują się jednak krótszym czasem malowania od niskociśnieniowych. Żeby osiągnąć kompromis pomiędzy tymi dwoma rodzajami powstały pistolety o zredukowanym ciśnieniu, średniociśnieniowe. Pozwalają one zarówno na szybkie malowanie, jak i zachowanie cienkiej powłoki lakieru.
Rodzaj rozpylania lakieru
Sprawność rozpylania, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu, jest określana poprzez zakres ciśnienia i pole natrysku. Dużo zależy też od lepkości lakieru. Im mniejsza lepkość, tym powinno się stosować niższe ciśnienie. To przekłada się na efektywność naszych prac.
Podczas decyzji o zakupie pistoletu lakierniczego warto jest przeanalizować dokładnie swoje potrzeby oraz parametry poszczególnych pistoletów. Wszystko po to, żeby wybrać najlepszy pistolet do naszych potrzeb. Jeśli decyzja o zakupie okazuje się zbyt trudna, można skorzystać z pomocy fachowców. Szeroki wybór i profesjonalną pomoc zapewnia Devilbiss, dystrybutor, który oferuje pistolety lakiernicze renomowanej marki.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.