Pompy głębinowe wykorzystywane są w różnych systemach nawadniających, a ich liczne zalety sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych. Aby jednak ich działanie było w pełni efektywne, należy rozbudować instalację o dodatkowe urządzenia. Coraz większe zainteresowanie zyskują falowniki. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy warto zastosować falownik do pompy.
Fot. Dambat
Czym jest falownik?
Falownik nazywany inaczej przemiennikiem częstotliwości lub przetwornicą częstotliwości CPS to urządzenie elektroniczne, którego najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie stałego ciśnienia, niezależnie od zapotrzebowania na wodę.
Falownik charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, a jednocześnie dużą sprawnością i niską awaryjnością, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie nowoczesnych instalacji - wyjaśnia przedstawiciel firmy Dambat. Jako że jest przystosowany do sterowania zarówno jedną, jak i wieloma pompami, można go bez problemu dostosować do potrzeb instalacji i sprawić, że będzie ona w pełni efektywna.
Zastosowanie przetwornicy wpływa nie tylko na większą wydajność instalacji i jej niezawodność, ale pozwala także zaoszczędzić energię elektryczną. Dzięki falownikowi obsługa pompy jest znacznie wygodniejsza i w pełni automatyczna.
Największe zalety falowników
Pompy głębinowe jeszcze do niedawna podłączano jedynie do hydroforu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są jednak falowniki, które znacznie usprawniają działanie instalacji, a także pozwalają na oszczędność miejsca, co wynika z ich niewielkich rozmiarów. Do ich największych zalet należy także fakt, że gwarantują stałe ciśnienie niezależnie od poboru wody. Z kolei eliminacja skoków ciśnienia to dłuższa żywotność pompy i instalacji wynikająca z braku tzw. uderzenia hydraulicznego. Pompa, w której zastosowano falownik doskonale chroniona jest przed przeciążeniem, niskim i wysokim napięciem, zanikiem i asymetrią fazy, a także przed suchobiegiem. Wszystko to przekłada się na jej efektywną pracę, a także zapobiega awariom i zatarciu. Kolejnym atutem falownika jest także prosty i szybki montaż oraz obsługa, która nie przysparza żadnych problemów. Większość falowników od sprawdzonych producentów posiada czytelną instrukcję w języku polskim, a także daje dodatkowe możliwości, jak chociażby automatyczny restart czy rejestr alarmów, który informuje o aktualnych zagrożeniach. Nie sposób pominąć także kwestii finansowych – zastosowanie falownika przyczynia się do redukcji zużycia energii elektrycznej, co pozwala obniżyć koszty eksploatacji pompy nawet o 40%.
Dlaczego warto zdecydować się na pompę z falownikiem?
Falownik ma wszechstronne zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych instalacjach wodnych. Dzięki swoim licznym zaletom będzie doskonałym wyborem w licznych, profesjonalnych instalacjach wodociągowych. Stosuje się go w gospodarstwach domowych, gospodarstwach wiejskich, ogrodnictwie, deszczowniach, budownictwie, wodociągach, a także przemyśle. Sprawdzi się przy zaopatrywaniu w wodę domów jednorodzinnych, będzie również dobrym wyborem w przypadku instalacji przemysłowych, których działanie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie maszyn. Służy także do nawadniania pól uprawnych i ogrodów, a także jest wykorzystywany w instalacjach mających na celu obniżenie wód gruntowych.
Z pewnością warto zastosować falownik do pompy jeśli zależy nam na tym, aby maksymalne wykorzystać jej możliwości, a jednocześnie ochronić ją przed awariami. Sprawdzi się również w przypadku ograniczonego miejsca, a także będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na łatwej obsłudze urządzenia. Sprosta również oczekiwaniom wszystkich tych, którzy dużą wagę przykładają do ekonomicznej pracy urządzeń i istotne są dla nich kwestie ekonomiczne.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.