Kończy się procedura przetargowa dotycząca budowy na Podkarpaciu odcinka Babica–Jawornik drogi ekspresowej S19. Finału dobiegła już uprzednia kontrola, więc kiedy tylko wybrany wykonawca przedstawi gwarancję należytego wykonania robót, podpisana zostanie z nim umowa.
Fot. ilustrac. inzell/Adobe Stock
Długi na 11,6 km odcinek Babica–Jawornik będzie mieć przekrój dwujezdniowy (po dwa pasy ruchu i pas awaryjny). W przetargu wpłynęło osiem ofert. Za najlepszą uznano propozycję firmy Intercor (ponad 1,2 mld zł). Tak duża kwota wiąże się z tym, że fragment zostanie zbudowany na terenie o różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniu. Trasa będzie przebiegać, na przemian, przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z ciekami wodnymi. Powstanie siedem estakad – w tym licząca 1,2 km, która zostanie wsparta na filarach o wysokości około 100 m. Przewidziano też sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt (dwa dla średnich, jedno dla dużych).
Źródło: GDDKiA
Droga S19: wizualizacja odcinka Babica–Jawornik
Poza ukształtowaniem terenu, wykonawcy będą musieli poradzić sobie też ze skomplikowanymi warunkami gruntowymi. Na etapie koncepcji programowej prowadzono badania geofizyczne, wiercenia i sondowania oraz monitoring osuwisk (wgłębny i powierzchniowy). Wykonano 765 otworów o łącznej długości ponad 12 km i głębokości od 3 do 50 m. Zrealizowano 319 sondowań (sumarycznie prawie 2,3 km) o głębokości od 1,8 do 35 m. Stwierdzono występowanie zróżnicowanych warunków gruntowych, przy czym przeważają odcinki o złożonych i skomplikowanych warunkach (13 obszarów osuwiskowych i predysponowanych osuwiskowo).
W planie są też węzeł drogowy (w rejonie miejscowości Strzyżów i Czudec) oraz miejsce obsługi podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa).
Mapa: S19 Babica–Jawornik. Źródło: GDDKiA
Wykonawca będzie pracować w formule „projektuj i buduj”. Zgodnie z planami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), po 10 miesiącach od podpisania umowy złoży wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wszystko ma być gotowe po 43 miesiącach, przy czym do robót nie wlicza się okresów zimowych.
Cała S19 będzie mieć 570 km, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który skomunikuje państwa bałtyckie z południem Europy.
Przeczytaj także: Droga S7 Kraków–Myślenice. GDDKiA pokazała korytarze. Będą tunele
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.