Inwestycja pozwoli na żeglugę statków o długości do 400 m, szerokości do 58 m oraz zanurzeniu do 14,5 m. Aktualnie do gdyńskiego portu mogą wchodzić jednostki 340-metrowe o maksymalnym zanurzeniu do 13 m.

Przewidziano też rozbudowę i przebudowę głowic falochronów w wejściu głównym portu oraz remont i modernizację oznakowania nawigacyjnego.

Po zakończeniu robót tor wodny na długości około 3,7 km będzie miał szerokość w dnie 280 m. Jego głębokość wzrośnie do 17 m. Sumaryczna objętość urobku z robót czerpalnych wyniesie 3,5 mln m3. Jej część, 650 tys. m3, zostanie wbudowana w brzeg morski w ramach refulacji (sztucznego zasilania).

Falochron główny wschodni będzie przebudowany i rozbudowany w części południowej i północnej. Wzdłuż obiektu, po obu jego stronach i od czoła zostanie wykonana stalowa ścianka szczelna.

Tor podejściowy oraz wejście do portu czeka montaż i remont oznakowania nawigacyjnego.

Przedsięwzięcie to jeden z trzech etapów projektu prowadzonego przez Urząd Morski w Gdyni i Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Dwa inne, już realizowane, to rozbudowa obrotnicy nr 2 z przebudową nabrzeża Gościnnego oraz pogłębienie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia.

Zadanie „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia. Etap II – Pogłębienie toru podejściowego” – wykona konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót czerpalnych i Podwodnych (lider), Rohde Nielsen oraz Van den Herik Kust-en Oeverwerken.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Wartość projektu wynosi niemal 127 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych to prawie 108 mln zł.

Port Gdynia jest częścią transeuropejskiej sieci transportowej między Bałtykiem a Morzem Adriatyckim. Inwestycje mają dostosować infrastrukturę do wymagań armatorów i firm z branży morskiej, zwiększyć zdolność przeładunkową i podnieść poziom bezpieczeństwa obiektu.

Przeczytaj także: Będzie lepsza infrastruktura dostępowa dla statków w Porcie Gdynia