• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Będzie lepsza infrastruktura dostępowa dla statków w Porcie Gdynia

Opublikowano: 14-12-2021 Źródło: ZMPG

Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) zleci zaprojektowanie trzech inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury dostępu dla statków oraz drogi i linii kolejowej. Przygotują one port do obsługi statków ro-ro o długości powyżej 180 m.


Fot. Damian/Adobe Stock Fot. Damian/Adobe Stock

50% kosztów opracowania projektów pokryje dofinansowanie w wysokości 839 tys. euro z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. W ramach przedsięwzięcia powstanie pełna dokumentacja, która umożliwi uzyskanie decyzji administracyjnych prowadzących do rozpoczęcia robót budowlanych związanych z rozbudową infrastruktury dostępowej dla statków w basenach IV i V Portu Gdynia, a także przebudowy dostępu lądowego, tzw. ostatniej mili.

Dokumentacja projektowa ma też pomóc zdobyć dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej realizacji przygotowywanych przedsięwzięć. W wyniku prac budowlanych ma się zmniejszyć presja działalności portowej na środowisko dzięki poprawie dostępu drogowego i kolejowego, a także zapewnieniu intermodalności oraz wysokiej jakości infrastruktury przeładunkowej.

Zaplanowano trzy fazy przedsięwzięcia. W pierwszej powstanie projekt modernizacji infrastruktury dostępu dla statków w rejonie basenu IV, w drugiej – takich działań w basenie V, a w trzeciej – drogowo-kolejowego do obu basenów.

Mapa. Źródło: ZMPG Mapa. Źródło: ZMPG

W pierwszej fazie dojdzie do opracowania projektu koncepcyjnego, studium wykonalności i dokumentacji technicznej dotyczącej rozbudowy infrastruktury dostępu. Będą też prowadzone analizy i ekspertyzy, a także przygotowane dokumenty służące do uzyskania pełnej oceny środowiskowej. Efektem końcowym ma być otrzymanie niezbędnych decyzji administracyjnych.

W drugiej powstaną studium wykonalności oraz dokumentacja projektowa wraz z wnioskami o decyzje administracyjne. W ostatniej przewidziano sporządzenie dokumentacji technicznej dotyczącej przebudowy niezbędnych układów kolejowych oraz udrożnienia drogowego układu komunikacyjnego, tzw. ostatniej mili. Celem jest poprawa komunikacji drogowej na styku z intensywnym ruchem miejskim oraz rozwój przeładunków intermodalnych z układów kolejowych. Pojawią się projekty budowlany i wykonawczy.

Efektem inwestycji będzie możliwość obsługi statków ro-ro o długościach przekraczających 180 m oraz zwiększenie bezpieczeństwa ich manewrów w porcie. Początek tych robót budowlanych przewidziano na 2024 r. Z drugiej strony, dzięki przebudowie drogi łatwiejszy będzie, jak informuje ZMPG, dojazd dla transportu towarowego do planowanej głównej arterii łączącej Port Gdynia z podstawową siecią drogową TEN-T na kierunku północ-południe tj. do Estakady Kwiatkowskiego i w przyszłości tzw. Drogi Czerwonej.

Przeczytaj także: Port Szczecin: dwukrotnie zwiększy się wydajność nabrzeży

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!