Koncepcja Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej (DAR) zakłada, że trasa będzie liczyć ponad 1500 km, ma być zrealizowana w najwyższym standardzie, ma być też malownicza. W jej tworzenie zaangażowały się wrocławskie Wody Polskie.
Droga serwisowa na koronie wału Radwanice-Wrocław. Fot. Paweł Kryszczuk/Wody Polskie
Inicjatorem projektu jest stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, do którego należy kilkadziesiąt dolnośląskich samorządów. Organizacja wspierająca rozwój społeczny, gospodarczy i kulturowy regionu przygotowała koncepcję autostrady dla rowerzystów. Będzie to trasa nie tylko rekreacyjna, uzupełni też układ transportowy na Dolnym Śląsku.
Ścieżki na terenie zbiornika Roztoki w gminie Międzylesie. Fot. Wody Polskie
W ramach inwestycji przeciwpowodziowych wrocławskich Wód Polskich powstają m.in. drogi serwisowe, które mogą stać się częścią sieci tras rowerowych planowanej DAR. Przy projektowaniu inwestycji hydrotechnicznych uwzględnia się aspekty dostępności gruntów na potrzeby szlaków pieszych i rowerowych. Jednym z przykładów jest rozbudowa wałów przeciwpowodziowych Odry w gminie Prochowice. Na koronie obiektu (tzw. półce wałowej) wykonano drogi serwisowe służące jako trasy rowerowe. Dodatkowo około 6 km takich tras (na koronie lub u jej podnóża) zostanie udostępnionych rowerzystom i pieszym po zakończeniu kolejnego przedsięwzięcia w Nowej Soli. Rowerzyści już jeżdżą utwardzonymi ścieżkami na terenie oddanego do użytku w październiku 2021 r. zbiornika przeciwpowodziowego Roztoki w Kotlinie Kłodzkiej.
Ścieżka na terenach wałów przeciwpowodziowych Odry w gminie Prochowice. Fot. Wody Polskie
Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu administrują terenami, przez które przebiegać będzie trasa Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej i współpracują z organizatorami przedsięwzięcia nad przygotowaniem optymalnych rozwiązań. Działaniem priorytetowym jest wykonanie systemu szlaków rowerowych o najwyższych parametrach jakościowych, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych funkcji budowli hydrotechnicznych, przez które droga będzie przebiegać. Kształtowana infrastruktura rowerowa nie może mieć negatywnego wpływu na te urządzenia, dlatego niezbędne jest aktywne współdziałanie. Trasa jest rozbudowywana w oparciu o wytyczne przygotowane przez Instytut Rozwoju Terytorialnego – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Postępuje budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.