• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Szyny od PKP PLK posłużą kolei wąskotorowej w woj. śląskim

Opublikowano: 07-04-2022 Źródło: PKP PLK

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to licząca ponad 20 km trasa między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim. Atrakcja turystyczna, rocznie podróżuje nią około 21 tys. osób. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) przekazały Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW) szyny i elementy toru, które umożliwią przeprowadzenie niezbędnych remontów.


Kolejka na leśnej trasie. Fot. Mariusz Senderowski/SGKW Kolejka na leśnej trasie. Fot. Mariusz Senderowski/SGKW

Wąskotorówka jest regionalną atrakcją. Pociągi kursują między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim, a na ponad 20 km trasy znajdują się m.in. zabytkowa kopalnia srebra (jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO), rezerwat przyrody Segiet i Zalew Chechło-Nakło.

PKP PLK na potrzeby kolei przekazały szyny i elementy toru o wartości przekraczającej 435 tys. zł. Dzięki temu zostanie utrzymana przejezdność odcinka szlaku Bytom–Tarnowskie Góry–Miasteczko Śląskie popularnego wśród turystów. Rocznie koleją wąskotorową podróżuje ponad 21 tys. pasażerów. Remonty rozpoczną się w kwietniu 2022 r. Zostaną przeprowadzone w Tarnowskich Górach, a następnie na terenie Bytomia, w dzielnicach Sucha Góra i Stroszek-Dąbrowa Miejska.

Materiały do mocowania szyn. Fot. Mariusz Senderowski/SGKW Materiały do mocowania szyn. Fot. Mariusz Senderowski/SGKW

SGKW, zarządca infrastruktury i przewoźnik, jest operatorem tego szlaku od 2003 r. Linia uruchomiona w połowie XIX w. jest najstarszą działającą koleją wąskotorową na świecie. Pierwotnie służyła głównie do transportu surowców i półproduktów między zakładami przemysłowymi Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Darowizna od PKP PLK w postaci 4 km szyn wraz z akcesoriami pozwoli nam wyremontować najbardziej wyeksploatowane odcinki naszej linii na terenie Bytomia i Tarnowskich Gór. Umożliwi to dalszą bezpieczną eksploatację trasy – jednego z ważniejszych zabytków techniki w województwie śląskim. Szyny, które „dużej” kolei nie są już potrzebne, na naszej kolei wąskotorowej z powodzeniem posłużą jeszcze kilkadziesiąt lat – powiedział Kamil Czarnecki, prezes SGKW.

Materiały do mocowania szyn. Fot. Mariusz Senderowski/SGKW Materiały do mocowania szyn. Fot. Mariusz Senderowski/SGKW

W tym roku Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok1 w Żaganiu otrzymało od zarządcy infrastruktury semafor kształtowy dwuramienny „R” oraz dwustawną tarczę ostrzegawczą „ToE”. Urządzenia pochodzące ze stacji Sulechów (linia Zbąszynek–Gubin) znajdą się na stacji w Żaganiu obok zabytkowego parowozu. Wcześniej przejdą renowację

Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu wzbogacił się o aparat blokowy dwunastookienkowy z 1955 r. i aparat blokowy czterookienkowy z 1928 r. oraz tarczę manewrową. Przekazane przedmioty uzupełniły zbiory Prochowni Terespol – lokalnego minimuzeum, organizującego ekspozycje historyczne, militarne i rękodzielnicze. Umieszczono je w sali historii Kolei Warszawsko-Terespolskiej.

Przeczytaj także: Kolej rozbudowuje park maszynowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!