W związku z wojną w Ukrainie, Unia Europejska (UE) wprowadziła zakaz transportu drogowego i morskiego wobec państw agresorów, czyli Rosji i Białorusi. Dodatkowo sankcjami objęto też rosyjskie statki. Zakazy obowiązują od 9 kwietnia 2022 r.
Fot. BlackMediaHouse/Adobe Stock
Zakaz transportu drogowego
Wobec przedsiębiorców z siedzibą w Rosji i na Białorusi wprowadzono zakaz transportu drogowego towarów na terytorium Unii Europejskiej, w tym tranzytu. Nie ma jednak charakteru bezwzględnego, ponieważ nie obejmuje:
-
poczty w ramach usługi powszechnej
-
towarów przewożonych tranzytem przez UE między Obwodem Kaliningradzkim a pozostałym terytorium Rosji.
Poza tym dane państwo unijne może zezwolić na transport, jeżeli ustalono, że jest niezbędny w celu:
-
zakupu, przywozu lub transportu do UE gazu ziemnego i ropy naftowej, w tym produktów rafinacji ropy naftowej, a także tytanu, aluminium, miedzi, niklu, palladu i rudy żelaza;
-
zakupu, przywozu lub transportu produktów farmaceutycznych, medycznych, rolnych i spożywczych, w tym pszenicy, a także nawozów,
-
humanitarnym;
-
funkcjonowania przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych UE i państw członkowskich w Rosji i na Białorusi, w tym delegatur, ambasad i misji, lub organizacji międzynarodowych w Rosji korzystających z immunitetów zgodnie z prawem międzynarodowym;
-
przekazania lub wywozu do Rosji dóbr kultury, które są przedmiotem wypożyczenia w kontekście formalnej współpracy kulturalnej z Rosją.
Dla pojazdów, które 9 kwietnia 2022 r. znajdowały się już na unijnym terytorium lub muszą przejechać tranzytem przez UE, aby wrócić do Rosji lub na Białoruś, przewidziano okres przejściowy do 16 kwietnia 2022 r.
Polski resort infrastruktury przestrzegł, że można się spodziewać, iż Rosja i Białoruś zastosują analogiczny zakaz transportu drogowego dla przewoźników z UE, w tym Polski. W związku z tym odradził podróży do Białorusi i Rosji, a tym, którzy posiadają pojazdy na terytorium tych państw, zalecił powrót do Polski.
Zakaz transportu morskiego wobec Rosji
W tym przypadku wprowadzono zakaz dostępu do portów Unii Europejskiej dla statków zarejestrowanych pod banderą Rosji, sankcja obejmuje także jachty i łodzie rekreacyjne. Zacznie obowiązywać po 16 kwietnia 2022 r., a dotknie także jednostek, które rosyjską banderę zamieniły na inną już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.
Resort infrastruktury informuje, że zakaz ten nie będzie miał zastosowania w przypadku statków potrzebujących pomocy, zmuszonych do awaryjnego zawinięcia do portu ze względów bezpieczeństwa morskiego lub w celu ratowania życia na morzu.
Rosja na Ukrainę napadła 24 lutego tego roku. Rosyjscy żołnierze atakują także z terenu Białorusi.
Przeczytaj także. Wojna: Rosjanie chcą sparaliżować Ukrainę energetycznie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.