W rafinerii Trzebinia uruchomiono pierwszą w Polsce pilotażową instalację do produkcji ekologicznego kwasu mlekowego przy wykorzystaniu mikroorganizmów. W planach jest rozbudowa zakładu i zwiększenie wytwarzania do 5 tys. ton rocznie. To ponad połowa zapotrzebowania krajowego. Bioprodukt jest stosowany w branży chemicznej, spożywczej, kosmetycznej czy farmaceutycznej.
Rafineria w Trzebini. Fot. Orlen
Kwas mlekowy stosuje się jako środek zakwaszający oraz konserwant. Może on też polepszać strukturę i objętość wypieków w przemyśle cukierniczym. Dla branży medycznej i kosmetycznej jest naturalnym nawilżaczem. Może być wykorzystywany do produkcji materiałów alternatywnych dla plastiku. A wytworzony z niego polilaktyd (PLA) służy do wyrobu biodegradowalnych opakowań, jest stosowany w sektorze budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Jest wykorzystywany przy produkcji ogniw fotowoltaicznych ze względu na przezroczystość.
Rafineria w Trzebini. Fot. Orlen
W rafinerii należącej do Orlenu Południe do wytwarzania kwasu mlekowego stosuje się mikroorganizmy. Przekształcają one surowce pochodzenia organicznego w pełnowartościowy i przyjazny środowisku produkt. Głównym surowcem jest melasa, odpad przy produkcji cukru.
Rafineria w Trzebini. Fot. Orlen
W Polsce do tej pory nie było takiej instalacji, w Europie Środkowo-Wschodniej niedobory produktu wymuszały import z Azji i Europy Zachodniej. Podczas pilotażu produkcja wyniesie 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Ale po jego zakończeniu i rozbudowie zakładu osiągnie ona do 5 tys. ton rocznie, przy krajowym zapotrzebowaniu na poziomie 8 tys. ton rocznie.
Przeczytaj także: Orlen Unipetrol – rusza produkcja tworzyw z olejów spożywczych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.