• Zwiększenie magazynowania wody pozwoli na lepsze nawodnianie upraw
  • Wody Polskie realizują piętrzenia na 4 tys. obiektów
  • Przełoży się to na zwiększenie retencji korytowej do 378 mln m3

Zwiększenie zdolności retencyjnych Radomki jest jednym z 200 zadań Wód Polskich w zlewniach rolniczych realizowanych w ramach środków z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wspólna inwestycja gminy i Wód Polskich

Gmina Przytyk zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej i uzyska wszystkie decyzje umożliwiające wykonanie zadania. Przeniesie je na rzecz Wód Polskich, a jeśli pod inwestycję potrzebne będzie zajęcie gruntów nienależących do Skarbu Państwa lub gminy, dokona ich wykupu i przekazania.


Po uzyskaniu finansowania Wody Polskie zajmą się inwestycją. Jej główne cele to zwiększenie retencji korytowej Radomki o około 40 tys. m3 poprzez odbudowę jazu oraz przywrócenie drożności kanału Przytyk (stary kanał młyński). Po wykonaniu robót mają pojawić się także możliwości przywrócenia walorów rekreacyjnych okolic kanału, rezygnacji z użycia energii elektrycznej do napełniania kompleksu stawów rybnych, a także stworzenia warunków dla nowych przedsiębiorstw w rejonie.

Jedno z niemal 200 zadań

Zadanie „Budowa jazu w km 64+220 rzeki Radomka, gm. Przytyk” należy do 198 inwestycji zgłoszonych do realizacji w ramach Nowej Perspektywy z Programu Kształtowania Zasobów Wodnych. Wprowadzono je też do Programu Planowanych Inwestycji w Gospodarce Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Zakończenie prac o szacunkowej wartości 5 mln zł przewidziano na 2025 r. Lokalny samorząd zgłosił Wodom Polskim zadanie jako pilne w czerwcu 2020 r.

By przeciwdziałać skutkom suszy prowadzone są piętrzenia na około 4 tys. obiektów hydrotechnicznych. Umożliwi to zwiększenie retencji korytowej do 378 mln m3.

Przeczytaj także: Modernizacja systemów ochrony przed powodzią na południu Polski