Z jakich materiałów wykonać solidne ogrodzenie? Dlaczego warto ogrodzić swoją posesję? Praktyczne i atrakcyjne warianty. Przeczytaj i się dowiedz!
Ogrodzenie
Szybkie i tanie ogrodzenie posesji – z czego zbudować?
Solidne ogrodzenie posesji jest niewątpliwie wizytówką każdego domu, w związku z tym należy zadbać, aby było ono starannie wykonane. Nie wolno zapominać o tym, że oprócz funkcji praktycznych, odgrywa również rolę dekoracyjną. Ogrodzenie pasujące do wyglądu budynków wzniesionych na działce przykuwa wzrok nie tylko przechodniów, lecz jest także chlubą gospodarzy. Każdy właściciel ma odmienny gust, dlatego spotkać się można z wieloma rodzajami ogrodzeń, wykonanych z różnych materiałów. O czym pamiętać przed budową ogrodzenia? Jaki typ jest najlepszy?
Postawienie ogrodzenia – dlaczego warto?
Ogrodzenie posesji ma za zadanie przede wszystkim wyznaczyć granice działki, zapewnić prywatność i chronić przed nieproszonymi gośćmi tj. potencjalni złodzieje, dzikie zwierzęta, wałęsające się bezpańskie psy, koty etc. Plan wzniesienia ogrodzenia powinien być już gotowy na wczesnym etapie prac budowlanych, między innymi ze względu na umiejscowienie bramy i furtki. W zależności od indywidualnych preferencji konstrukcje są bardzo zróżnicowane. Jedni chcą wybudować wysoki mur, aby odciąć się od wścibskich sąsiadów, drudzy stawiają na niewielki drewniany płotek, symbolizujący granicę posesji. Bez względu na rodzaj i wysokość ogrodzenia warto sprawdzić, jakie znaczenie w tej kwestii ma prawo budowlane.
Budowa ogrodzenia a formalności
Ogrodzenie domu zalicza się do tak zwanych nieskomplikowanych obiektów budowlanych, wobec tego jego wznoszenie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zgłoszenie budowy ogrodzenia również nie jest konieczne, jeśli spełnia poniższe warunki:
-
nie stwarza zagrożenia dla zwierząt i ludzi,
-
ogrodzenie posesji nie posiada ostrych elementów tj. drut kolczasty na wysokości poniżej 1,8 m,
-
wysokość konstrukcji nie przekracza 2,2 m.
Powyższe wymagania nie są jednak brane pod uwagę, jeśli właściciel nieruchomości planuje budowę muru oporowego.
W sytuacji, gdy wysokość ogrodzenia domu przekracza 2,2 m inwestor ma obowiązek zgłosić zamiar budowy. Warto pamiętać, aby płot nie przekraczał granicy z drogą (w przypadku jej ewentualnej rozbudowy lub poszerzenia ogrodzenie może zostać przesunięte). Bardzo istotne jest również umiejscowienie konstrukcji - musi być postawione na granicy działki własnej. W przeciwnym razie sąsiedzi mogą uznać budowę ogrodzenia na ich posesji jako naruszenie własności. Płoty usytuowane na granicy gruntów sąsiadujących służą do użytku wspólnego.
Ogrodzenie betonowe
Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.ogbet.pl/ogrodzenia-betonowe-wzory/
Ogrodzenie działki – które najlepsze?
Szeroki wybór materiałów sprawia, że obecnie możliwe jest wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych ogrodzeń. Tradycyjne konstrukcje, takie jak kute przęsła czy drewniane płoty powoli przechodzą do lamusa, zaś ich miejsce zajmują innowacyjne mury z kamienia, płoty boazeryjne lub gabiony. Coraz więcej osób decyduje się również na awangardowe ogrodzenia wykonane ze szkła lub palet. Egzemplarze imitujące cegłę, klinkier czy kamień także znakomicie spełniają swoją funkcję i zachwycają nowoczesnym wyglądem. Każdy rodzaj ogrodzenia posesji odznacza się wieloma zaletami, w związku z tym wybór tego idealnego zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji inwestora.
Ogrodzenie betonowe
Konstrukcja służąca do zaznaczenia granicy działki wykonana z betonu charakteryzuje się przede wszystkim dużą odpornością na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych oraz jest z reguły tanią inwestycją. Takie ogrodzenie znakomicie sprawdzi się w przypadku posiadania posesji o dużej powierzchni. Dodatkowo wyróżnia się szybkim montażem, ponieważ do jego wybudowania potrzebny jest jedynie zwykły beton oraz siatka zbrojeniowa. Ogrodzenia betonowe można uatrakcyjnić poprzez scalanie z elementami drewnianymi lub metalowymi.
Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.ogbet.pl/ogrodzenia-betonowe-wzory/
Ogrodzenie panelowe
Bardzo popularne obecnie stały się ogrodzenia panelowe, które tworzone są za pomocą gotowych modułów, wykonanych z różnych materiałów np. drewna. Istnieje możliwość także zakupu ręcznie kutych egzemplarzy, jest to jednak duży koszt. Zdecydowanie tańsze są odlewy z żeliwa oraz przęsła ze stalowych prętów. Drewniane ogrodzenie panelowe znakomicie również dobrze spełnia swoją rolę, jednakże jest mniej trwałe. Przedsiębiorstwo Ogbet w swojej ofercie posiada wiele solidnych elementów, dzięki którym możliwe jest zbudowanie nowoczesnego ogrodzenia panelowego.
Ogrodzenie drewniane
Konstrukcje zbite z surowych desek lub bali zazwyczaj kojarzą się ludziom z wiejskimi płotami, które niekoniecznie wydają się być funkcjonalne. Jednakże wciąż posiadają swoich fanów ze względu na nietuzinkowy charakter. Ogrodzenia drewniane są bardzo klimatyczne i idealnie komponują się z podmiejskimi posesjami. Niestety szybko ulegają korozji biologicznej, w związku z tym często trzeba zabezpieczać impregnatem.
Ogrodzenie kamienne
Kamień to niewątpliwie jeden z najsolidniejszych i najtwardszych materiałów. Ogrodzenia z niego wykonane wyróżniają się niezwykłą elegancją, dodatkowo chronią przed hałasem oraz "poskramiają" ciekawość przechodniów. Ogromną trwałością cieszą się konstrukcje zbudowane z kwarcytu, granitu i piaskowca - najczęściej używanego w produkcji kamiennych ogrodzeń. Ten oryginalny wariant z pewnością ozdobi całą posesję.
Ogrodzenie gabionowe
Gabiony to kosze wykonane z metalowej siatki, wypełnione kamieniem (piaskowcem, granitem), szkłem lub drewnem. Konstrukcja ta zainspirowana jest strukturą dawnych umocnień skarp, brzegów i fortyfikacji. Do stworzenia ogrodzenia gabionowego zwykle stosuje się plecioną siatkę powleczoną PCV. Należy pamiętać, aby wielkość oczek była dostosowana do wypełnienia. Ogromnym plusem tego typu ogrodzeń jest to, iż nie wymagają fundamentów, pasują do nowoczesnej architektury, są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz izolują przed zanieczyszczeniami i hałasem.
Ogrodzenie dźwiękoszczelne
Bardzo praktycznym rozwiązaniem są płoty akustyczne, które chronią przed hałasami z zewnątrz, a także zapewniają komfort i prywatność. Dźwiękoszczelne ogrodzenie domu z pewnością pozytywnie wpłynie na stworzenie zacisznego zakątka, gdzie będzie można zrelaksować się i odprężyć po całym dniu w pracy. Panele akustyczne działają na podobnej zasadzie, co dźwiękoszczelne ekrany.
Ogrodzenie szklane
Konstrukcje szklane przypominają wyglądem nieco tarasowe i balkonowe balustrady, wykonane są z dużych płyt hartowanego szkła i stalowych ram. Na takie ogrodzenie domu decydują się najczęściej właściciele posesji otoczonych pięknymi krajobrazami - przeźroczyste szkło weneckie idealnie się do tego sprawdzi, ponieważ jest w stanie zapewnić prywatność i jednocześnie znakomitą widoczność. Takie rozwiązanie przyciąga wzrok przechodniów, jednak wymaga sporej inwestycji.
Ogrodzenie metalowe
Tradycyjne ogrodzenia metalowe są najczęściej wybieraną opcją ze względu na trwałość. Najtańsze warianty to te, wykonane z siatki rozpiętej na metalowych słupkach - niezbyt estetyczne. O wiele lepiej prezentują się płoty produkowane na zamówienie w kuźni. Bogato zdobione elementy występują w wielu wersjach kolorystycznych, ponieważ przęsła ze stali ocynkowanej są malowane proszkowo, zwykle wycinane za pomocą lasera.
Żywopłot jako naturalne ogrodzenie
Nic nie jest w stanie upiększyć działki bardziej niż rośliny, które znakomicie prezentują się zwłaszcza w okresie letnim. Najtańszym i najbardziej ekologicznym ogrodzeniem domu jest żywopłot, występujący zazwyczaj w towarzystwie drewnianego lub aluminiowego płotu. Aby ściana zieleni należycie spełniała swoją funkcję i chroniła przed wiatrem oraz zanieczyszczeniami z ulicy musi być gęsta i zadbana. Żywopłot wymaga pielęgnacji zwłaszcza na początku, gdy zostanie zasadzony. Idealnymi roślinami na stworzenie naturalnego ogrodzenia będą niewątpliwie te odporne na warunki atmosferyczne oraz dobrze reagujące na intensywne cięcie. Odchwaszczanie, ściółkowanie i podlewanie, a także nawożenie to niezbędne zabiegi, prowadzące do pięknego wyglądu żywopłotu.
Podmurówka pod ogrodzenie
Przygotowanie podmurówki ogrodzenia zapewni przede wszystkim jego dłuższą trwałość i stabilność. W głównej mierze chroni ona elementy przed niekorzystny działaniem warunków atmosferycznych oraz uniemożliwia zwierzętom przedostanie się na teren posesji. Podmurówka nie zawsze jest jednak potrzebna - idealnie sprawdzi się wtedy, gdy inwestorzy planują zbudować ciężkie i masywne ogrodzenie z metalu, kamienia lub betonu. Tylko solidny fundament jest w stanie zapewnić stabilność całej konstrukcji, w związku z tym należy zadbać, aby podmurówka była odporna na ciężar. W tym przypadku kluczową rolę odgrywać będzie materiał, z którego zostanie wykonana. Nie ulega wątpliwości, że beton to materiał niezwykle wytrzymały i twardy, dlatego właśnie z niego najlepiej stworzyć mocną podmurówkę.
Ogrodzenie drewniane
Podsumowanie
Wielu ludzi decyduje się na zbudowanie ogrodzenia tylko i wyłącznie ze względów bezpieczeństwa, dlatego w tym celu stawiają na solidne materiały. Niektórzy jednak traktują płot jako konstrukcję wyznaczającą granicę działki, a tworzywo, z którego zostanie ono wykonane nie jest dla nich priorytetem. Nie mniej jednak warto pamiętać, aby ogrodzenie chroniło przed ewentualnym wtargnięciem nieproszonych gości lub zwierząt. Ten element architektury małej posiada wiele zalet, zatem powinien znajdować się na każdej posesji.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.