Pod koniec 2021 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zarządzania 9256 obiektami mostowymi. To niemal trzy razy więcej niż w 2002 r. 60% przepraw jest betonowa, a 73% znajduje się w dobrym lub zadowalającym stanie technicznym.
A8 AOW Most Rędziński. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
- W latach 2002–2021 liczba przepraw wzrosła z 3370 do 9256
- W połowie z nich beton sprężony jest materiałem konstrukcyjnym ustroju nośnego
- Jedna czwarta obiektów mostowych wymaga napraw, ale bez wstrzymywania ruchu
Liczba przepraw rośnie z roku na rok
Pod koniec 2020 r. GDDKiA zarządzała 8924 obiektami mostowymi o łącznej długości ponad 502 km i powierzchni około 7,2 mln m2. Uśredniona przeprawa liczyła 56 m i zajmowała 807 m2. 31 grudnia 2021 r. obiektów było już 9256, natomiast w tym czasie z 2002 r. – 3370. To wzrost niemal trzykrotny.
Dla prawie połowy przepraw (48%) głównym materiałem konstrukcyjnym ustroju nośnego jest beton sprężony. Na beton zbrojony przypada 38%, a na stal 13%. Biorąc pod uwagę powierzchnię obiektów mostowych dominuje beton sprężony (60%).
Całkiem dobry stan techniczny
Z raportu o stanie technicznym wynika, że 73% obiektów mostowych zarządzanych przez GDDKiA jest w odpowiednim lub zadowalającym stanie technicznym. Niemal dla jednej czwartej (24%) zalecono prace konserwacyjne lub naprawcze nie przeszkadzające w codziennej eksploatacji. Poważniejszych napraw wymaga 2% przepraw, ale i w tym przypadku nie ma konieczności wyłączania ich z ruchu.
Na części z nich prace już są realizowane, na innych wprowadzono czasową zmianę organizacji ruchu np. poprzez ograniczenie prędkości. Wszystkie obiekty mostowe są bezpieczne dla ich użytkowników – informuje GDDKiA.
Niezbędny monitoring przepraw
Wraz ze wzrostem liczby drogowych obiektów inżynieryjnych rośnie liczba przeglądów wykonywanych przez firmy zewnętrzne. To z kolei jest spowodowane zmniejszeniem kadry inspektorów mostowych Dyrekcji. Cykliczny monitoring przepraw z użyciem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych pozwala planować niezbędne prace poprawiające ich stan.
Most w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
W 2022 r. GDDKiA wdrożyła wzorcową umowę na wykonanie przeglądów podstawowych, rozszerzonych i szczegółowych dla takich obiektów. Wprowadzono m.in. obowiązek wykonania dokumentacji zdjęciowej nawet podczas przeglądów podstawowych.
Potrzebne zmiany norm stali zbrojeniowej
GDDKiA wraz z Polskim Komitetem Normalizacyjnym działa na rzecz zmian norm ciągliwości dla stali zbrojeniowej, by odpowiadały potrzebom. Aktualnie jej dobór do zbrojenia betonowych obiektów mostowych często ogranicza się tylko do określenia wytrzymałości. Należy jednak brać pod uwagę także inne parametry, poza wytrzymałością na rozciąganie. Opracowane przez środowisko naukowe i Dyrekcję rekomendacje zakładają:
- stosowanie stali zbrojeniowej dla drogowych obiektów mostowych o klasie ciągliwości C, w odniesieniu do niesprężonych elementów przęseł obiektów mostowych,
- stosowanie stali zbrojeniowej dla drogowych obiektów mostowych o klasie ciągliwości co najmniej B, w odniesieniu do sprężonych elementów przęseł obiektów mostowych oraz podpór i fundamentów tych obiektów.
Ochrona środowiska
Wymogi Unii Europejskiej dotyczące budowy, użytkowania i rozbiórki obiektów budowlanych nakazują, by nie wywierały one nadmiernego wpływu na jakość środowiska i na klimat. To oznacza konieczność stosowania energooszczędnych technologii i materiałów przyjaznych środowisku, najlepiej takich, które przynajmniej częściowo nadają się do recyklingu. Jedną z możliwości jest wykorzystanie destruktu asfaltowego w remontach dróg.
Przeczytaj także: GDDKiA: w 2022 r. osiem kontraktów na 94 km dróg za 3,3 mld zł
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.