• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pętla Mazurska z tunelem czy bez? Umowa na studium

Opublikowano: 22-07-2022 Źródło: Wody Polskie

Podpisano, wartą niemal 800 tys. zł, umowę na opracowanie studium wykonalności budowy Pętli Mazurskiej. Dokumentacja powstać ma do końca tego roku.


Jezioro Śniardwy. Fot. Tomasz Warszewski/Adobe Stock Jezioro Śniardwy. Fot. Tomasz Warszewski/Adobe Stock

Pętla Mazurska to planowany szlak żeglowny w formie pętli, który umożliwi dopłynięcie do jeziora Śniardwy z portu w Giżycku na jeziorze Niegocin i powrót funkcjonującym obecnie szlakiem przez jeziora Tałty, Szymon i Jagodne. Budowa pętli przyczynić ma się do rozwoju m.in. turystki wodnej.

Pętla Mazurska. Źródło: Wody Polskie Pętla Mazurska. Źródło: Wody Polskie

Budowa drogi wodnej łączącej jeziora Niegocin i Śniardwy pozwoli utworzyć Pętlę Mazurską o długości ponad 100 km. To krok milowy dla rozwoju gospodarczego i turystycznego Mazur – uważa prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Pętla Mazurska: po co studium wykonalności?

Wykonawca dokumentacji przygotuje możliwe warianty przebiegu trasy Pętli Mazurskiej, z których potem wybrany zostanie ten optymalny. Zajmie się także analizą uwarunkowań społecznych i prawnych, a także kosztów i źródeł finansowania przedsięwzięcia.


Prace studialne dotyczyć będą 30-kilometrowego odcinka, który łączy jezioro Niegocin ze Śniardwami przez jeziora Wojnowo, Buwełno oraz Tyrkło. Warto podkreślić, że między tymi dwoma ostatnimi jeziorami nie ma bezpośredniego połączenia; są oddzielone długim na 1600 m lądem z wyniesieniem o wysokości 36 m. Dlatego wykonawca studium rozważy też, w jaki sposób najlepiej połączyć jeziora Buwełno oraz Tyrkło. Obecnie bierze się po uwagę wydrążenie tunelu żeglownego pod wyniesieniem, budowę pochylni czy podwieszonego wyciągu linowego.

Po odbiorze studium wykonalności przyjdzie pora na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskiwanie decyzji administracyjnych. Wstępnie szacuje się, że przeprowadzenie wszystkich robót budowlanych pochłonie 400 mln zł, a Pętla Mazurska będzie gotowa w 2029 r.

Przeczytaj także: Port Gdynia: ostatnia umowa w ramach wielkiego projektu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!