• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dobiega końca projekt „Szuwar Warszawski”

Opublikowano: 18-08-2022 Źródło: UMS Warszawy

Stołeczny Zarząd Zieleni kończy realizację trwającego od ubiegłego roku przedsięwzięcia „Szuwar Warszawski”. Celem jest ochrona bioróżnorodności w mieście, a jednocześnie zwiększenie retencyjności. Ostatni i najważniejszy etap to przywracanie naturalnego stanu zbiornikom i ciekom wodnym.


Jezioro Powsinkowskie. Fot K. Babicki/Zarząd Zieleni Jezioro Powsinkowskie. Fot K. Babicki/Zarząd Zieleni
  • Budowa i naprawa zastawek na ciekach wodnych poprawi retencję
  • Działania służą odbudowie populacji płazów w mieście i ochronie rzadkich ptaków
  • Usuwane są rośliny inwazyjne, jak rdestowce, klony jesionolistne, orzechy włoskie czy robinie akacjowe

Renaturyzacja poprawi los zanikających gatunków

Dzięki renaturyzacji zbiorników i cieków wodnych poprawią się warunki życia ptaków, płazów i innych zanikających gatunków zwierząt związanych z siedliskami wodnymi w Warszawie. Działania w ramach „Szuwaru Warszawskiego” obejmują m.in. odtwarzanie strefy naturalnej roślinności w stawach, tworzenie zastawek zatrzymujących wodę i wypłyceń, miejscowe rozbetonowanie czy wypłaszczanie skarp zbiorników.

Rybitwa czarna na platformie na Jeziorze Powsinkowskim. Fot K. Babicki/Zarząd Zieleni Rybitwa czarna na platformie na Jeziorze Powsinkowskim. Fot K. Babicki/Zarząd Zieleni

Prace prowadzone są w pięciu dzielnicach: w Śródmieściu, na Mokotowie, Ursynowie, Żoliborzu i Bielanach. Skoncentrowano się na renaturyzacji zbiorników wodnych, w których zanikają chronione gatunki zwierząt – w szczególności płazy. Badania i ekspertyzy poprzedziły odbudowę naturalnych warunków przyrodniczych. Wszystkie działania powinny zakończyć się w 2022 r.

Walka z inwazyjną roślinnością, ochrona ptaków

Na terenach objętych projektem, w okolicach zbiorników i cieków wodnych, na bieżąco usuwane są inwazyjne rośliny: rdestowce, klony jesionolistne, orzechy włoskie czy robinie akacjowe. Obce gatunki roślin wypierają rodzime, typowe dla lasów łęgowych. W rezultacie niszczą środowisko, w którym występują chronione gatunki zwierząt – czytamy w komunikacie.

Podczas realizacji przedsięwzięcia umieszczono platformy lęgowe dla rybitwy czarnej na Jeziorze Powsinkowskim. To jedyny akwen stałego gniazdowania w stolicy tego rzadkiego i chronionego w Unii Europejskiej ptaka. Platforma pokryta roślinnością znalazła się także Jeziorze Powsinkowskim. To całoroczne miejsce spoczynku, żerowania i rozrodu ptaków oraz płazów. Ze sztucznej wyspy mogą korzystać np. nurogęsi.

Sztuczna wyspa na Kanale Piaseczyńskim. Fot K. Babicki/Zarząd Zieleni Sztuczna wyspa na Kanale Piaseczyńskim. Fot K. Babicki/Zarząd Zieleni

Zwiększenie retencji cieków i zbiorników

Latem rozpoczęto przywracanie naturalnego stanu środowiska wybranych zbiorników wodnych i cieków w Warszawie. Tam gdzie linia brzegowa została mocno zmodyfikowana przez człowieka wprowadza się roślinność przybrzeżną i szuwarową. Skutecznie oczyszcza ona wodę.

Powstają też zastawki zwiększające retencję wody. Redukcja odprowadzania jej z gruntu poprawia poziom wód gruntowych, a co za tym idzie, rosną także zasoby wód podziemnych. W Lesie Kabackim będą zbudowane trzy zastawki na rowach odwadniających. Utrzymywanie terenów zabagnionych pomaga leśnym roślinom i zwierzętom podczas suszy. Oczka wodne w otulinie rezerwatu to ostoja płazów.

Żaba zielona. Fot. K. Klimaszewski/Zarząd Zieleni Żaba zielona. Fot. K. Klimaszewski/Zarząd Zieleni

Na Żoliborzu w zbiornikach przy ul. Tołwińskiego trwają roboty ziemne, obiekty są częściowo opróżniane z wody. W rezerwacie przyrody Morysin w Wilanowie wyremontowano zastawkę. Prace toczą się też na trzech innych akwenach.

Projekt „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” otrzymał dofinansowanie z ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

Przeczytaj także: Gdańsk – rozpoczyna się budowa odwodnienia

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!