Dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podczas Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne wygłosi niezwykle ciekawy referat poświęcony zachowaniu użytkowników tunelu drogowego podczas ewakuacji w warunkach zadymienia. Kongres odbędzie się w dniach od 20 do 22 września w Tomaszowicach pod Krakowem.
Natalia Schmidt-Polończyk Fot. AGH
Dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk jest adiunktem na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH. Naukowo zajmuje się bezpieczeństwem i ewakuacją w sytuacjach awaryjnych. Jest współautorką pierwszych w Polsce naukowych badań ewakuacji ludzi w rzeczywistych tunelach drogowych w warunkach zadymienia.
Pierwsze badanie zostało przeprowadzone w 2016 roku w najdłuższym tunelu pozamiejskim w Polsce, Emilia w Lalikach. Wzięło w nim udział około 60 osób, moich studentów. Uczestnicy ewakuowali się w warunkach zadymienia. Oczywiście był to sztuczny, nietoksyczny dym. Przenalizowaliśmy procesy podejmowania decyzji o rozpoczęciu ewakuacji i wyborze drogi ewakuacyjnej, badaliśmy interakcje pomiędzy uczestnikami eksperymentu, efekt uczenia się, a także wpływ zadymienia na prędkość poruszania się – mówi dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk.
W oparciu o czterokrotnie powtarzaną ewakuację naukowcy zebrali cenne dane i sformułowali istotne wnioski.
Uczestnicy eksperymentu nie podejmowali samodzielnie decyzji. Zazwyczaj w grupie wyłaniał się lider, a grupa naśladowała jego zachowanie. W sytuacji niskiego zadymienia, lider był jeden. Natomiast gdy zadymienie wzrastało, następowało rozwarstwienie grup i pojawiało się ich kilku. W obliczu utraty orientacji uczestnicy zwykle poruszali się w parach, rzadziej trójkami. Przy największym zadymieniu znikał też efekt znajomości infrastruktury tunelu. Uczestnicy, mimo że po trzech eksperymentach wiedzieli jak się w nim poruszać, skierowali się w stronę pożaru, czyli miejsca wytwarzania dymu. W rzeczywistych warunkach prawdopodobnie ponieśliby śmierć – dodaje mówi dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk.
Kolejny eksperyment, którego efekty omówi dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk został przeprowadzony w gdańskim tunelu pod Martwą Wisłą. Miał on nieco inny charakter. Również zebraliśmy sporo ciekawych wniosków, dotyczących między innymi działania służb ratowniczych. Wyniki tego typu badań eksperymentalnych w skali rzeczywistej ewakuacji są niezbędne dla poprawy poziomu bezpieczeństwa w tunelu drogowym, pozwalają lepiej zrozumieć zachowania ewakuowanych, dostarczają danych do modeli numerycznych oraz wskazują obszary do poprawy infrastruktury tunelowej – podkreśla dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk.
Spotkanie wszystkich stron procesu inwestycyjnego
Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne w jest kontynuacją organizowanych od kilkunastu lat konferencji Geoinżynieria w Budownictwie oraz Budownictwo Podziemne. Podczas wydarzenia zostaną szczegółowo zaprezentowane realizacje infrastrukturalne, ale będzie ono również forum dla dyskusji pomiędzy wszystkim stronami procesu inwestycyjnego. Nie zabraknie przedstawicieli generalnych wykonawców, inwestorów, a także branżowych wykonawców, producentów, dostawców i biur projektowych. Prelegenci, zarówno ze świata nauki, jak i biznesu będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem branżowym. Pierwszy dzień Kongresu będzie poświęcony tematom geotechnicznym, a drugi projektom tunelowym, czy też realizacji garaży podziemnych.
Kongres będzie odbywać się w trybie hybrydowym: można w niej uczestniczyć osobiście w Tomaszowicach k. Krakowa, jak również wziąć udział online – poprzez platformę Akademia Inżynieria.
Rejestracja na Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne. Warto tam być!
Przeczytaj także: „Nauka z praktyką nawzajem się przeplatają i uzupełniają” - eksperci na Kongresie GiBP
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.