Wydano pozwolenie na użytkowanie pierwszego z czterech odcinków autostrady A18. W trakcie najbliższych dni na trasie między węzłami Żary Zachód oraz Iłowa wprowadzana będzie docelowa organizacja ruchu w przekroju 2+2.
Autostrada A18, węzeł Żary Południe. Źródło: GDDKiA
- Odcinek jest elementem 70 km autostrady A18 między Olszyną i Golnicami
- Umowę na budowę podpisano w listopadzie 2019 r.
- Starą DK18 zbudowali Niemcy w latach 30. XX w.
Odcinek Żary Zachód–Iłowa autostrady A18 ma ponad 20 km długości, jest wykonany w technologii betonowej. Wprowadzanie stałej organizacji ruchu na całym tym fragmencie potrwa około dwóch tygodni.
Autostrady w Polsce. Budowa drogi A18
Zadanie polegało na przebudowie południowej jezdni DK18 do parametrów autostrady i dostosowaniu nośności do obciążenia 11,5 ton na oś. Poza ułożeniem nowej nawierzchni, jezdnia została też poszerzona z 9,5 do 11 m. Wybudowano po trzy wiadukty oraz górne przejścia dla dużych zwierząt, a także most. Poza tym zmodernizowano węzeł Żary Południe.
Do budowy tego odcinka autostrady A18 wykorzystano:
- 113 tys. m3 mieszanki betonowej, z czego 100 tys. do wykonania nawierzchni, a 13 tys. obiektów mostowych;
- 2,5 tys. ton stali, z czego 500 ton stanowiły elementy konstrukcji nawierzchni (dyble, kotwy, zbrojenie), a 2 tys. konstrukcje obiektów mostowych.
W szczytowym momencie budowy autostrady pracowało prawie 400 osób i 200 jednostek sprzętowych. Wartą ponad 260 mln zł umowę z wykonawcą (formuła „buduj”) podpisano w listopadzie 2019 r.
Autostrady w Polsce. Gotowy odcinek A18 – ZOBACZ ZDJĘCIA
Budowa autostrady A18
Opisywana inwestycja to element budowy 70 km autostrady A18 między Olszyną i Golnicami, w kierunku Wrocławia. Roboty toczą się jeszcze na trzech pozostałych odcinkach o łącznej długości 50 km: granica państwa w Olszynie–Żary; Iłowa–granica woj. lubuskiego i dolnośląskiego; granica woj. lubuskiego i dolnośląskiego–Golnice. Wszystko powinno być gotowe jesienią 2023 r.
Autostrada A18. Źródło: GDDKiA
W pierwszym etapie budowy autostrady A18, w latach 2004-2007, powstała jezdnia północna w kierunku granicy w Olszynie. Starą DK18 wybudowali Niemcy w latach 30. XX w. jako fragment autostrady Berlin–Wrocław.
Przeczytaj także: Via Carpatia – umowa na dwa kolejne odcinki drogi ekspresowej S19
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.