Zbiorniki do kompresora są niezbędnym elementem systemu sprężonego powietrza. Pełnią one funkcję bufora, magazynując energię oraz pośrednicząc pomiędzy kompresorem a punktami odbioru. Poza magazynowaniem gazu, pełnią też funkcję chłodzącą. Obniżają temperaturę gazu i powodują wydzielanie się kondensatu, który zawiera związki szkodliwe dla całego układu.
Fot. Komnino
Jak określić pojemność zbiornika do sprężarki?
Wybierając pojemność zbiornika, należy wziąć pod uwagę trzy parametry: wydajność sprężarki (powinna być wyższa niż maksymalne zużycie gazu w całym układzie), zmienność zapotrzebowania na sprężone powietrze (niektóre urządzenia, w niektórych sytuacjach mają większe zapotrzebowanie) oraz maksymalne jednoczesne zużycie powietrza w układzie sprężonego powietrza (można je obliczyć, sumując zużycie we wszystkich punktach).
Ustalając wielkość zbiornika, warto zapoznać się z zaleceniami producenta sprężarki. Często podaje się, że zbiorniki do kompresora powinny mieć pojemność ok. 1/3 pojemności sprężarki. Jeśli sprężarka ma wydajność 600 l/min to zbiornik powinien mieć pojemność 200 l. Warto zwrócić uwagę, czy kompresor wymaga doprowadzania powietrza w długich okresach czasu, i w takim przypadku wybrać większy zbiornik do sprężarki, aby zapobiegać nagłym spadkom ciśnienia.
Jakie są zastosowania dużych i małych zbiorników do sprężarek?
Zbiorniki do kompresora o pojemności ok. 500 l pozwalają na intensywną i długą pracę wielu urządzeń. Często używane są jako bufory gazu sprężonego w zakładach przemysłowych czy warsztatach samochodowych. Można je stosować do zasilania maszyn pneumatycznych, wymagających nagłego zwiększenia zapotrzebowania, piaskowania i malowania dużych elementów oraz do pompowania i montażu opon w samochodach ciężarowych.
Małe zbiorniki do kompresora są wykorzystywane w przydomowych garażach i warsztatach. Mały rozmiar zbiornika sprawia, że sprężarka może być mobilna. Małe zbiorniki (ok. 50 l) wykorzystywane są do przedmuchiwania, czyszczenia, pompowania i nitowania. Zaś większe zbiorniki (100-200 l) wykorzystuje się do piaskarek, szlifierek, pistoletów, nitownic, kluczy i wyrzynarek.
Jak określić ciśnienie zbiornika do sprężarki?
Oprócz pojemności zbiornika innym istotnym parametrem jest ciśnienie. Aby poprawnie określić ten parametr, niezbędne jest poznanie dopuszczalnego zakresu pracy dla odpowiedniej efektywności. Istotne tutaj jest ciśnienie odbioru. W przypadku, gdy sprężarka ma 9 bar, a jej ciśnienie odbioru wynosi 7,5 bara, to zakres pracy zbiornika powinien przekraczać to 7,5 bara. Gdy zdarzają się sytuacje, w których trzeba zwiększyć ciśnienie pracy, warto zwiększyć zakres pracy.
Wybierając zbiornik sprężonego powietrza, należy pamiętać o jego jakości. Duże znaczenie ma materiał, z jakiego jest wykonany oraz rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych. Standardowe zbiorniki wykonane są z malowanej stali nierdzennej, proszkowanej wewnętrznie. Warstwa ochronna jest niezwykłe ważna, ponieważ jej brak może przyczynić się do powstawania korozji, która będzie zanieczyszczać powietrze oraz skracać eksploatację samego zbiornika do kompresora.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.