• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Frezowanie CNC

Opublikowano: 28-09-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w firmie, dla nikogo nie powinno być niespodzianką. Ma to zastosowanie niemal we wszystkich branżach. W poniższym poradniku zajmiemy się jedną z metod obróbki metalu, a dokładniej frezowaniem CNC.


Fot. Brosso Fot. Brosso

Wielu specjalistów uważa, że na rynku pracownik – inżynier ważna jest np. zdolność łączenia obszarów automatyki, robotyki, czy mechatroniki, jak również programowania i umiejętności miękkich, do których należy np. kreatywność. Okazuje się, że obróbka skrawaniem łączy w sobie wiele z cech wyżej wymienionych, co przekłada się na realne korzyści, które wiele firm dzięki temu osiąga.

Jeżeli zastanawiasz się, czym jest, na czym polega i jakie zastosowania ma frezowanie CNC, przeczytaj ten poradnik!

Co to jest i na czym polega frezowanie CNC

CNC, z ang. Comupterized Numerical Control, jest niczym innym jak komputerowym sterowaniem urządzeniami numerycznymi. Konkretnie jest to określenie układu sterowniczego, który w dowolny sposób można zaprogramować. To zaś skutkuje tym, że klient może otrzymać produkt o wymaganych wymiarach, powierzchni i jej właściwościach, czy chociażby kształcie.

Frezowanie CNC. Fot. Brosso Frezowanie CNC. Fot. Brosso

Coś więcej o frezowaniu CNC

Frezowanie CNC należy do jednej z metod obróbki za pomocą skrawania. Czynność polega na obróbce nieruchomego przedmiotu, podczas kiedy narzędzie frezarki wykonuje ruch obrotowy. Ostrza, które się obracają, ścinają wierzchnią warstwę materiału z przedmiotu obrabianego, aż do oczekiwanego kształtu.

Proces sam w sobie jest w pełni zautomatyzowany, ponadto można dzięki niemu uzyskać bardzo wysoką precyzję wykonania, co zaś przekłada się na dużą popularność wykorzystania frezarek CNC w wielu zakładach produkcyjnych.

Precyzyjne frezowanie aluminium i nie tylko

Frezowanie CNC ma szerokie zastosowanie i wiąże się z obróbką wielu rodzajów materiałów. Oto przykłady:

  • Frezowanie metalu - szczególnie popularne jest aluminium. Duże zapotrzebowanie na aluminiowe komponenty frezowane, wynika z unikalnych właściwości tego rodzaju metalu. Niska masa w połączeniu z wysoką wytrzymałością sprawia, że materiał ten jest chętnie wybierany do produkcji wielu rodzajów części. Ponadto wyróżnić można metale takie jak: stal, mosiądz, miedź.
  • Frezowanie tworzyw sztucznych - poddawane obróbce skrawaniem są m.in. plastik, różnego rodzaju płyty, czy chociażby cegły i inne.
  • Frezowanie drewna.

Jakie jest zastosowanie frezowania CNC

Bez dwóch zdań można przytoczyć przykłady wykorzystania frezarek CNC w branżach przemysłu ciężkiego, chemicznego jak i chociażby spożywczego i innych. To nie wszystko, gdyż wycinanie CNC znajduje zastosowanie także w branży reklamowej, gdzie często produkuje się gadżety o nieregularnych kształtach.

Warto wiedzieć, że zakłady produkcyjne wykorzystujące frezowanie CNC podzielić można ze względu na wielkość produkcji:

  • Produkcja jednostkowa - głównie polega na tworzeniu np. prototypów, niecodziennych elementów. Za przykład można uznać narzędziownie, które produkują tłoczniki, matryce, formy wtryskowe.
  • Produkcja seryjna - głównie zostaje wykorzystywana w produkcji maszyn. Tak więc frezowanie wielkogabarytowe CNC może umożliwić optymalizację konstrukcji, która jest kluczowa przy wprowadzeniu nowych rozwiązań.
  • Produkcja masowa - głównie wykorzystuje ją przemysł motoryzacyjny. Obróbka metali w branży motoryzacyjnej pozwoli obniżyć koszty produkcji, a zarazem utrzymać jej dynamiczne tempo.

Czy frezowanie CNC ma zalety?

Przykładem może być frezowanie wielkogabarytowe CNC, gdzie w prosty sposób dzięki frezowaniu CNC można stworzyć elementy nawet w bardzo skomplikowanych kształtach z obrabianego tworzywa. Ponadto metoda komputerowa, o której mowa jest zupełnie zautomatyzowana, dzięki czemu praca jest efektywniejsza. Można wymienić jeszcze takie zalety jak:

  • uniwersalność - frezowanie CNC umożliwia pracę z wieloma tworzywami, np. metalem, drewnem, wieloma rodzajami tworzyw sztucznych itp.
  • bardzo dobre odwzorowanie założeń projektu,
  • wysoka precyzja obróbki CNC,
  • powtarzalność elementów,
  • precyzyjnie określone parametry, co przekłada się na niższe zużycie materiału,
  • elastyczność linii produkcyjnej,
  • dynamiczny rozwój produkcji

i inne.

Frezarki CNC - typy i zastosowanie

Podczas opisywania tematu frezowania CNC, nie można zapomnieć o samych maszynach CNC, dzięki którym proces ten jest możliwy. Warto wiedzieć, że sama budowa urządzenia nie zawsze jest taka sama i z uwagi na to w wielu branżach wykorzystuje się różne rodzaje frezarek. Więcej o frezarkach CNC przeczytasz poniżej.

Wyróżnić można urządzenia do frezowania CNC jedno lub wielowrzecionowe. Popularniejsze są urządzenia jednowrzecionowe. Ponadto należy wspomnieć, że obecnie wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia mocno zaawansowane technologicznie, które mogą nieco różnic się od klasycznych. Wyszczególnić można frezarki:

  • pionowe - szczególnie polecane z punktu widzenia obróbki mniejszych materiałów,
  • poziome - polecane do obróbki większych gabarytowo materiałów,
  • 3-osiowe,
  • 4-osiowe,
  • 5-osiowe.

Dobór odpowiedniego urządzenia dla danej branży jest niezwykle ważny. Szczególnie dlatego, że w każdej wykorzystuje się inny rodzaj, czy typ frezowania. Dlatego np. wykorzystując urządzenia 5-osiowe, można uzyskać bezkolizyjną i wydajniejszą obróbkę 5-stronną.

Podsumowanie

Zapewne nie jednokrotnie każdy z nas trzymał w ręku kiedyś przedmiot, który został wykonany technologią frezowania CNC. Jak widać, frezowanie CNC znajduje swoje zastosowanie w bardzo wielu rodzajach przemysłu. Nic w tym dziwnego, gdyż proces ten jest dokładny, szybki i uniwersalny, przez co wiele branż z niego korzysta!

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia