Za każdym razem, kiedy planujemy zakup nieruchomości, czy to do celów prywatnych czy jako inwestycję, warto najpierw zapoznać się z księgą wieczystą prowadzoną dla danej nieruchomości. W ten sposób uda się uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek w przyszłości, związanych z prawem własności do nieruchomości, zadłużeniem nieruchomości czy prawami osób trzecich. Księgi wieczyste są jawne, nie można się wiec zasłaniać ich nieznajomością np. podczas rozprawy sądowej. Informacje wpisane do księgi wieczystej uważa się za wiążące i zgodne z aktualnym stanem prawnym, a wpisy w księdze wieczystej mają zawsze pierwszeństwo przed innymi prawami. Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej i jak uzyskać do niej dostęp?

Jak zbudowany jest numer księgi wieczystej?

Każda księga wieczysta ma swój indywidualny numer, składa się on z trzech części, z których każda jest dokładnie określona. Pierwsza część numeru to 4 znaki, oznaczają one Sąd, który prowadzi daną księgę wieczystą. Są to zawsze dwie litery, cyfra oraz kolejna litera. Każdy region Polski ma przypisany swój kod, dzięki temu łatwo można zidentyfikować, który Sąd prowadzi księgę. Druga część numeru księgi wieczystej to 8 cyfr nadawanych według repertorium ksiąg wieczystych danego Wydziału Sądu Rejonowego. Jest to stary numer księgi uzupełniony o klika zer, po przeniesieniu księgi do systemu informatycznego, tak aby suma cyfr wynosiła osiem. Ostatnia część księgi wieczystej to jedna dodatkowa cyfra tzw. cyfra kontrolna nadawana automatycznie w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, który zakładał bądź migrował księgę wieczystą. Dodatkowe informacje o tym, jak numerowane są księgi wieczyste można znaleźć w artykule https://ksiegawieczysta.net/jak-numerowane-sa-ksiegi-wieczyste.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Najprostszy sposób to skorzystanie z możliwości przeglądania ksiąg wieczystych online. Księgi wieczyste są dostępne na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (system EKW). Przeglądanie ksiąg wieczystych na stronie jest bezpłatne. Wystarczy tylko znać numer księgi wieczystej. Numer księgi wieczystej znajduje się np. na dokumentach z Sądu, które dotyczą księgi wieczystej, a także np. na akcie notarialnym czy wypisie z rejestru gruntów. Jeśli jednak nie mamy dostępu do numeru księgi wieczystej, to można go łatwo wyszukać np. po adresie nieruchomości lub numerze działki. Aby uzyskać numer księgi wieczystej można też złożyć wniosek w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości lub w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej odpowiedniego Starostwa Powiatowego. W obu przypadkach trzeba się jednak wykazać interesem prawnym do nieruchomości. Uzyskując dostęp do księgi wieczystej online jesteśmy w stanie nie tylko zapoznać się z jej treścią, ale też np. złożyć wniosek o wyciąg z księgi wieczystej czy jej odpis. Księga wieczysta zawiera m.in. takie przydatne informacje jak opis nieruchomości, imię i nazwisko jej właściciela, ewentualne wpisy dotyczące obciążeń ustanowionych na nieruchomości (np. hipoteka, prawa osób trzecich).