Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) od lipca do września 2022 r. odebrało 14 ładunków gazu skroplonego gazu w terminalu w Świnoujściu oraz trzy dostawy z terminalu w litewskiej Kłajpedzie.
Wysokie tempo dostaw gazu skroplonego do Polski. Fot. ilustr. Wojciech Wrzesień/AdobeStock
Aktualnie PGNiG sprowadza LNG poprzez terminale w Świnoujściu oraz litewskiej Kłajpedzie. Najnowszy ładunek przypłynął pod koniec września z Kataru na podstawie umowy z firmą Qatargas. Gazowiec Al Huwaila dostarczył równowartość 120 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji.
W III kwartale najwięcej gazu skroplonego przybyło ze Stanów Zjednoczonych. Większość paliwa zamówiono w ramach transakcji na rynku spot (jednorazowe zakupy). Do świnoujskiego gazoportu w tym okresie trafiło około 1,4 mld m3 gazu po regazyfikacji LNG. Uzupełnieniem są dostawy z pływającego terminalu w Kłajpedzie. PGNiG korzysta z litewskiej instalacji od maja 2022 r. Do tej pory sześć transportów gazu skroplonego przełożyło się na 0,5 mld m3 regazyfikowanego surowca. Połowa ładunków przypłynęła w III kwartale 2022 r.
Pod koniec września polska spółka otrzymała przydział mocy regazyfikacyjnych na lata 2023–2032. Rocznie może sprowadzić 0,5 mld m3 paliwa i przesłać do Polski gazociągiem Polska–Litwa.
Od początku roku do odebrano 46 ładunków LNG (mniej więcej 51,9 TWh), czyli 4,5 mld m3 surowca po regazyfikacji. 40 statków zawinęło do Świnoujścia, a sześć do Kłajpedy. To wzrost o ponad 60% w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. (32 TWh). Wysokie tempo dostaw gazu skroplonego ma zostać utrzymane także w IV kwartale. 4 października z Kataru metanowiec Tembek dostarczył 120 mln m3 LNG. To 41 ładunek w Świnoujściu w tym roku i 189 od początku działania gazoportu.
Przeczytaj także: Baltic Pipe – gazociąg pod nadzorem. Nawet podwodnych robotów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.