Zakończono pierwsze prace ziemne na budowie bloku gazowo-parowego w Ostrołęce o mocy do 750 MW. Na terenie 3,2 ha wykonano zasypki. To przygotowanie do robót fundamentowych. Cały plac budowy ma powierzchnię około 41 ha.
W Ostrołęce powstaje elektrownia z blokiem gazowo-parowym. Fot. Energa
- Kluczowe komponenty bloku energetycznego CCGT są poddawane odbiorom jakościowym
- Elektrownię będzie można doprowadzić od stanu wygaszenia do pełnej mocy w czasie poniżej 30 min
- Zwiększanie i zmniejszanie mocy będzie się odbywać w tempie 88 MW/min
Odbiory najważniejszych komponentów
Rozpoczęły się odbiory jakościowe produkcji elementów dla części ciśnieniowych kotła odzysknicowego (ang. Heat Recovery Steam Generator). Wkrótce nastąpią także dla innych kluczowych elementów elektrowni.
Takie działania są realizowane na podstawie uzgodnionych z generalnym wykonawcą programów kontroli i badań. Dotyczą najważniejszych komponentów niezbędnych do budowy ostrołęckiego bloku energetycznego – turbiny gazowej, turbiny parowej, kotła HRSG, generatora, transformatorów, rozdzielnic oraz pozostałych urządzeń pomocniczych elektrowni.
Wizualizacja elektrowni. Źródło: Energa
Elektrownia ważna dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego
Elektrownia parowo-gazowa, czyli typu CCGT (ang. Combined Cycle Gas Turbine – połączony układ gazowo-parowy) należy do kluczowych inwestycji spółki Energa z Energi z Grupy Orlen. Będzie niskoemisyjnym źródłem wytwórczym służącym do bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Uzupełni też niedobory energii elektryczne, do których dojdzie z powodu wzrostu zapotrzebowania na elektryczność przy jednoczesnym odłączaniu starych jednostek węglowych o niskiej dyspozycyjności i wysokiej emisyjności.
Fot. Energa
Niski wpływ na środowisko
Elektrownie gazowe dzięki niższej emisji CO2 i mniejszemu zapotrzebowaniu na wodą wywierają słabszy wpływ na środowisko od elektrowni węglowych. Blok CCGT w Ostrołęce będzie miał zamknięty układ chłodzenia. Na potrzeby powstającego bloku gazowo-parowego w Ostrołęce wykorzystana zostanie część już istniejącej infrastruktury, wybudowanej dla wcześniej realizowanego projektu bloku węglowego – czytamy w komunikacie.
Wysoka elastyczność elektrowni
Elektrownia otrzyma nowoczesną turbinę gazową wyprodukowaną we Francji oraz generator i turbinę parową, które powstaną w Polsce. Z danych francuskiego producenta wynika, że turbina może przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie poniżej 30 min. Podczas pracy jej obciążenie może być regulowane (zmniejszane lub zwiększane) w tempie 88 MW na minutę. Taka charakterystyka ułatwi bilansowanie produkcji energii elektrycznej z niestabilnych źródeł odnawialnych.
Niskoemisyjne palniki ograniczą też wydzielanie tlenków azotu, które dodatkowo będą trafiały do instalacji katalitycznego ich usuwania.
Fot. Energa
Paliwo z gazociągu Polska–Litwa
Gaz ziemny będzie pochodził z gazociągu Polska–Litwa. W tym celu powstanie rurociąg o długości 28 km łączący z nim elektrownię. Jego budowa rozpocznie się w I kwartale 2023 r. Będzie przechodził regularne przeglądy i kontrole. Pomiędzy jego poszczególnymi odcinkami zainstalowane zostaną zespoły zaporowo-upustowe, a także system umożliwiający zdalne i lokalne sterowanie zaworami oraz wyłączenie odcinka gazociągu z eksploatacji lub włączenie go do niej. Dzięki temu przepływ gazu będzie stale monitorowany, a w przypadku nieprawidłowości (wzrostu lub spadku ciśnienia) jego dopływ zostanie szybko zamknięty – informuje Energa.
Przeczytaj także: Elektrownia Dolna Odra – urządzenia z różnych stron świata
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.