• Poza kanałem portowym pogłębione zostaną też trzy baseny
  • W wyniku inwestycji do portu wpłyną największe jednostki na Bałtyku, do 400 m długości
  • Dojdzie do zwiększenia przeładunków kontenerowych, masowych i drobnicowych

Pogłębianie kanału portowego i basenów

Przewidziano także pogłębienie trzech basenów, dno jest umacniane przy nabrzeżach Szwedzkim, Bułgarskim/Puckim i nad rurociągami paliwowymi w rejonie awanportu. Kable teletechniczne pod dnem kanału portowego są przekładane. Objętość urobku z prac czerpalnych wyniesie około 4 mln m3. Zostanie on zdeponowany na klapowisku morskim.

Pogłębianie akwenów wewnętrznych w Porcie Gdynia i przebudowa nabrzeży to inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ZMPG), natomiast za pogłębienie toru podejściowego odpowiada Urząd Morski w Gdyni.


Roboty czerpalne i zasypowe

Do głównych działań należą roboty czerpalne i zasypowe, a także budowlane i telekomunikacyjne. Prace obejmują przebudowę akwenów wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 m, rozbiórkę, budowę i umocnienie dna, a także zabezpieczenie rurociągów podwodnych i modernizację umocnienia dna stanowiska prób na uwięzi przy Pirsie III. Przełożone zostaną też kable podwodne.

Wykonawcą jest belgijska spółka Jan De Nul. Roboty rozpoczęły się w lipcu 2022 r. Zakończono usuwanie z dna obiektów potencjalnie niebezpiecznych, ruszyły roboty czerpalne przy nabrzeżach i związane z nimi umocnienie dna. Pod dnem kanału portowego wykonywany jest przewiert służący przełożeniu podwodnych kabli teletechnicznych.

Na placu budowy jest około 100 pracowników, liczny sprzęt pływający, działa pięć ekip nurkowych. Roboty, w zależności od ich rodzaju, prowadzone są w trybie ciągłym, całodobowo przez siedem dni w tygodniu. Czas wykonania zadania to 16 miesięcy.

Większe jednostki, wzrost przeładunków

Efektem inwestycji ma być możliwość obsługi znacznie większych jednostek i, co za tym idzie, zwiększenie przeładunków kontenerowych, masowych i drobnicowych w Porcie Gdynia. Na Morze Bałtyckie coraz częściej wpływają największe kontenerowce świata o długości około 400 m, szerokości 59 m oraz maksymalnym zanurzeniu 16 m. To wymusza działania rozwojowe pozwalające obsługiwać statki typowo oceaniczne do 20 tys. TEU.

Inne korzyści dla Portu Gdynia

Port Gdynia wskazuje też inne korzyści, jak zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko, skrócenie czasu przewozu ładunków w łańcuchu transportowym, optymalne wykorzystanie wcześniej realizowanych inwestycji oraz umocnienie podstaw do ciągłego rozwoju portu, w tym przechodzenia do następnych kroków technologicznych (porty zewnętrzne).

Zadanie „Przebudowa akwenów wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 m” jest kluczowym etapem prowadzonych od wielu lat inwestycji ZMPG realizowanych w ramach projektu „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – etapy II i III”.

Przedsięwzięcie realizowane jest przy dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Żuławy Wiślane – wrota sztormowe na Tudze gotowe. Jak działają?