Krośnieński Holding Komunalny (KHK) wdrożył system do zarządzania siecią wodociągową. Rozwiązanie pozwala na szybkie i skuteczne wykrywanie ukrytych awarii, a także umożliwia minimalizowanie strat wody. Klienci mogą na bieżąco sprawdzać zużycie wody.
W Krośnie działa inteligentna sieć wodociągowa. Fot. ilustr. Leonidkos/Adobe Stock
- Dzięki systemowi wykryto już ponad 50 awarii wodociągowych, w większości ukrytych
- Służy do tego analiza danych z sieci wodociągowej i wodomierzy
- Rozwiązanie opracowano przy współpracy KHK z naukowcami z Politechniki Rzeszowskiej i AGH
Kontrola nad siecią wodociągową obsługującą ponad 100 tys. osób
Sieć wodociągowa KHK dostarcza wodę do ponad 100 tys. mieszkańców Krosna i 11 okolicznych gmin. Nowoczesny system zarządzania tą infrastrukturą pozwoli na oszczędności dzięki ograniczeniu strat wody i szybkie wykrywanie awarii, a co za tym idzie przyspieszenie napraw.
Nad najlepszymi rozwiązaniami pracowali specjaliści z KHK oraz naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W oparciu o ich dokonania powstała inteligentna sieć wodociągowa integrująca systemy SIMAX – do odczytu wodomierzy, 7GIS – do zarządzania infrastrukturą sieciową i danymi branżowymi, eWebtel i SCADA – do monitoringu przepływów sieciowych oraz TPMedia – do rozliczeń billingowych.
Wdrożony system pozwala każdego dnia automatycznie bilansować wydzielone strefy wodociągów na platformie SmartFlow, czyli codziennie prowadzić odczyty wodomierzy i przepływomierzy, bilansować przepływy i generować raporty z pracy sieci wodociągowej.
Sprawnie diagnozowanie ukrytych awarii
Możemy sprawnie lokalizować stany awaryjne w sieci, diagnozować przyczynę tych nietypowych zdarzeń oraz w razie potrzeby podejmować szybkie reakcje w celu ich usunięcia – podkreśla Janusz Fic, prezes KHK.
Inteligentną sieć wodociągową stworzono na bazie projektu badawczo-rozwojowego, polegającego na instalacji ponad 7,5 tys. nakładek radiowych przystosowanych do stacjonarnego odczytu wodomierzy oraz wdrożeniu oprogramowania do zbierania z nich danych. Dodatkowo w oparciu o metodę IWA kontrolowano stan sieci wodociągowej, a na podstawie danych z infrastruktury i wodomierzy opracowano metodę wyszukiwania niewidocznych na powierzchni awarii wodociągów.
Na bazie platformy SmartFlow usunęliśmy już ponad 50 awarii wodociągowych, które zostały zarejestrowane w systemie, w tym awarie ukryte. To sukces, bo według wieloletnich statystyk tylko 10% awarii widocznych jest na powierzchni. Większość to awarie ukryte, trudne do zlokalizowania i zdiagnozowania. Dla nas to już jednak przeszłość, bo system sam podpowiada nam, gdzie szukać takich awarii. To oszczędność wody, czasu, energii i pieniędzy – komentuje Janusz Fic.
Pełny obraz stanu i działanie sieci wodociągowej
Nowatorskie rozwiązania daje pełny obraz działania krośnieńskiej sieci wodociągowej. Platforma, jak informuje KHK, zbiera, analizuje i wizualizuje dane z wielu różnych baz danych, m.in. gisowej, monitoringu przepływomierzy, systemu stacjonarnego odczytu wodomierzy, billingowej czy SCADA, w jednym miejscu, a dane z systemu stacjonarnego odczytu wodomierzy następnie są transferowane do systemu eBOK, do którego mają dostęp mieszkańcy Krosna i klienci Wodociągów Krośnieńskich. Dzięki niemu otrzymują powiadomienia o wyciekach wody, pobierają informacje o jej zużyciu (od godzinowego po roczne), otrzymują elektroniczne faktury, które mogą opłacać także online.
Funkcji jest więcej, to m.in. powiadomienia o planowanych i awaryjnych wyłączeniach wody, dostęp do wszystkich rozliczeń i zawartych umów, sprawdzanie i podawanie odczytów wodomierzy, wnioski w formie elektronicznej, a także dostęp do Geoportalu z graficznym odwzorowaniem infrastruktury wodociągowej.
Przeczytaj także: Stare sieci, duże straty wody
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.