• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak projektować w technologii CIPP? Wyjaśnia specjalista

Opublikowano: 12-12-2022 Źródło: inzynieria.com

W pierwszej połowie stycznia 2023 r. w Zakopanem odbędzie się jedno z najważniejszych spotkań w kalendarzu branży inżynierii bezwykopowej – Konferencja CIPP - renowacja wykładzinami (rękawami) utwardzanymi na miejscu. Podczas tego trzydniowego wydarzenia wszystkie strony procesu inwestycyjnego będą dzielić się doświadczeniami i debatować nad przyszłością najbardziej popularnej metody renowacji bezwykopowej na świecie.


Renowacja bezwykopową metodą CIPP. Fot. Quality Studio Renowacja bezwykopową metodą CIPP. Fot. Quality Studio

Proces renowacji metodą CIPP (ang. Cured In Place Pipe) polega na zainstalowaniu i utwardzeniu impregnowanego żywicą rękawa w istniejącym obiekcie budowlanym  – kolektorze czy też przepuście komunikacyjnym, w wyniku czego powstaje ściśle dopasowana, nowa wzmacniająca struktura nośna.

Aby proces inwestycyjny z użyciem omawianej bezwykopowej technologii renowacji był niezakłócony, jego koniecznym elementem jest odpowiednia dokumentacja projektowa, która musi spełniać obowiązujące przepisy w tym zakresie.

O tym, w jaki sposób poprawnie projektować oraz dobrze prowadzić dokumentację projektową inwestycji przeprowadzanych metodą CIPP, podczas konferencji opowie prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski, Kierownik Zakładu Dróg, Mostów i Kolei na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Projektowanie w technologii CIPP – przede wszystkim ekspertyza

Już 12 stycznia w hotelu Nosalowy Dwór w Zakopanem, gdzie będzie odbywać się VII Konferencja CIPP, uznany badacz podczas pierwszej sesji technicznej przedstawi tajniki zagadnienia właściwego projektowania renowacji w tej bezwykopowej technologii.

prof dr hab. inż. Adam Wysokowski, Kierownik Zakładu Dróg, Mostów i Kolei, Uniwersytet Zielonogórski - Fot. Quality Studio
prof dr hab. inż. Adam Wysokowski, Kierownik Zakładu Dróg, Mostów i Kolei, Uniwersytet Zielonogórski - Fot. Quality Studio

W rozumieniu przepisów prawnych, w tym Prawa Budowlanego i odpowiednich rozporządzeń branżowych, przed sporządzeniem dokumentacji projektowej należy bezwzględnie przeprowadzić odpowiednią ekspertyzę aktualnego stanu technicznego obiektu. Podczas referatu słuchacze dowiedzą się m.in. jakie badania niezbędne są do prawidłowego przeprowadzenia ekspertyzy, a co za tym idzie wskazanie właściwych rozwiązań konstrukcyjnych, czy też założeń przyjętych do obliczeń, w tym dotyczących obciążeń użytkowych.

Tak przeprowadzona ocena aktualnego stanu technicznego – ekspertyza, pozwala na dokładne oszacowanie lokalizacji, skali oraz rodzaju uszkodzeń, a tym samym na dobór właściwych parametrów wytrzymałościowych wykładziny oraz technologii jej instalacji - aby w efekcie renowacja charakteryzowała się odpowiednią trwałością projektową – podkreśla prelegent.

Przewidywanie problemów mogących wystąpić w przyszłości to nie wróżbiarstwo, tylko solidna wiedza

Wyniki ekspertyz stanu technicznego są niezmiernie ważne, gdyż stanowią podstawę do zebrania rzetelnych danych o aktualnym stanie konstrukcji i jej parametrach materiałowych. Są niezastąpioną bazą dla projektanta w zakresie wykonywania obliczeń statyczno-wytrzymałościowych istniejącej konstrukcji podlegającej renowacji.

Umożliwiają oszacowane w fazie opracowywania dokumentacji projektowej ewentualnych problemów mogących wystąpić na etapie późniejszej realizacji prac budowlanych. 

Badania odbiorowe – konieczna wisienka na torcie renowacyjnego sukcesu

Istotną rolę pełnią również badania odbiorowe mające na celu potwierdzenie rzeczywistych parametrów wykładziny w miejscu jej instalacji i właściwości użytego materiału – co jest zgodne z wymaganiami dotyczącymi procesu budowlanego.

Badania wykładzin CIPP. Fot. IKT Badania wykładzin CIPP. Fot. IKT

W przypadku, gdy parametry te odbiegają od założonych w dokumentacji projektowej, należy przeprowadzić odpowiednie analizy w celu ustalenia, czy zainstalowana wykładzina jak i wzmacniana lub rewitalizowana konstrukcja ma wystarczającą nośność strukturalną (aby spełnić założone wymagania  projektowe) – przestrzega kierownik Kierownik Zakładu Dróg, Mostów i Kolei Uniwersytetu Zielonogórskiego i dodaje: konieczna jest w tym przypadku pełna współpraca projektanta, inwestora i wykonawcy podczas oceny przydatności zainstalowanej wykładziny. 

Takie odpowiedzialne podejście projektowe jest szczególnie ważne w przypadku większych, bardziej złożonych instalacji, gdzie skorygowanie problemów związanych z właściwościami materiału może wymagać znacznych nakładów ze strony wykonawcy. 

Konferencja CIPP – ważne spotkanie branży już po raz siódmy

Podczas trzech dni Konferencji CIPP – renowacja wykładzinami (rękawami) utwardzanymi na miejscu, w Zakopanem uczestniczy będą mieli okazję skorzystać nie tylko z fachowej wiedzy przedstawionej podczas wykładów, sesji technicznych i paneli dyskusyjnych. Równie ważne, ożywcze i inspirujące dla biznesu są rozmowy kuluarowe i spotkania przy stoiskach firmowych podczas dostępnej przez cały czas trwania konferencji, wystawy branżowej

W otulonym śniegiem Zakopanem nie zabraknie także atrakcji. Pierwszego dnia konferencji organizatorzy przewidzieli zawody narciarskie na stoku Harenda oraz wieczorną biesiadę, która pozwoli się zrelaksować i zintegrować w branżowym środowisku, natomiast w czwartek odbędzie się elegancki bankiet z mnóstwem atrakcji i zabawą przy dźwiękach muzyki. Ponieważ konferencja zakończy się w piątek 13 stycznia 2023 r. istnieje możliwość przedłużenia swojego pobytu i spędzenia całego weekendu w sercu Tatr na indywidualnym zwiedzaniu, sportach zimowych lub degustowaniu regionalnych przysmaków. 

Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie - szczegóły na stronie Konferencji – liczba miejsc limitowana!

Przeczytaj także: Swagelining, relining, cementowanie czy CIPP? Porównanie technologii bezwykopowych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!