W Europie prym w badaniach laboratoryjnych wykładzin (rękawów) CIPP (ang. Cured In Place Pipe) wiedzie IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH. Ale również nad Wisłą prowadzone są szeroko zakrojone badania w tym zakresie: zajmuje się tym Centrum Badań i Certyfikacji (CBiC) sp. z o.o.
dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o., IV Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. Fot. Quality Studio
Wśród prowadzonych badań wymienić można przede wszystkim badania wytrzymałościowe wykładzin, pomiary parametrów geometrycznych wykładzin oraz badania szczelności wykładzin na przesiąkanie wody. Takimi podstawowymi, laboratoryjnymi badaniami wytrzymałościowymi są testy obejmujące sztywność obwodową oraz moduł sprężystości.
Sztywność obwodowa badana jest w maszynie wytrzymałościowej. Oznaczenie początkowej, właściwej sztywności obwodowej wykonywane jest zgodnie z normą PN-EN 1228. Sztywność obwodowa to fizyczna właściwość rury, której miarą jest jej odporność na odkształcenie średnicy przy obciążeniu zewnętrznym. Charakteryzuje ona stopień ugięcia rury poddanej działaniu sił zewnętrznych.
Wykonawcy nie zgadzają się na wycięcie próbki okrągłej – wskazał dr inż. Dariusz Zwierzchowski z CBiC. Powodem tej niechęci są względy praktyczne: wycięcie próbki oznacza, iż rękaw w studzience nie będzie mieć już ciągłości.
Oznaczenie z kolei krótkoterminowego modułu sprężystości wykonywane jest zgodnie z normą PN-EN ISO 178 „Tworzywa sztuczne. Oznaczenie właściwości przy zginaniu”. W trakcie badania oznaczane mogą być takie parametry, jak naprężenie przy pierwszym pęknięciu, odkształcenie przy pierwszym pęknięciu, a także wytrzymałość na zginanie.
Ostatnie z podstawowych badań, czyli test szczelności, ma na celu sprawdzenie. czy zainstalowana wykładzina CIPP po wytarciu się wewnętrznej powłoki tworzywowej zachowa pełną szczelność na przesiąkanie wody. Jest to metoda wykorzystująca podciśnienie, a została opracowana przez Instytut IKT.
Jak podkreślił Zwierzchowski, cieszy, iż popularność tego typu badań na rynku rynku polskim rośnie – w ciągu dwóch lat liczba badanych próbek zwiększyła się wielokrotnie.
Badania wykonywane w Centrum Badań i Certyfikacji w latach 2017-2019 (kanalizacja + woda). Źródło: CBiC
Badania te są tym cenniejsze, iż pozwalają nie tylko ocenić jakość wykonanej renowacji, ale też przewidzieć wytrzymałość odnowionego przewodu w okresie nawet kolejnych 50 lat.
Przeczytaj także: CIPP od A do Z – wiedza, praktyka, odbiór prac renowacyjnych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.