Do Płocka dotarł ogromny element – największa i najcięższa część wyposażenia budowanego kompleksu olefin III, jednej z kluczowych inwestycji petrochemicznych Grupy Orlen. Takiego transportu jeszcze w Polsce nie było.
Wash Tower w Płocku. Fot. DSV
- Kolumna Wash Tower waży 850 ton i ma 90 m długości
- Została przetransportowana Wisłą za pomocą specjalistycznych barek
- Przez Płock jedzie na 72-osiowym zestawie transportowym SPMT z 576 skrętnymi kołami
Pierwszy taki transport w Polsce
Z Gdańska do Płocka przetransportowano barkami kolumnę Wash Tower o długości przekraczającej 90 m i masie 850 ton. Przypłynął Wisłą, gdzie potencjalnym zagrożeniem dla ładunku był stan wody – zbyt niski lub za wysoki uniemożliwiłby realizację dostawy. Obiekt jest ważnym elementem największej inwestycji petrochemicznej w Europie, budowy kompleksu olefin III dla Grupy Orlen.
Za realizację zadania odpowiada polski odział spółki DSV Projects, który dostarczy wszystkie elementy na potrzeby powstającej instalacji. Transport gigantycznego elementu wymagał precyzyjnych obliczeń i szczegółowego planu dla każdej, nawet najmniejszej operacji. Należało skompletować specjalistyczne barki i dostosować je do ładunku i warunków panujących na Wiśle, której wcześniej nie wykorzystywano do wielkogabarytowych przewozów.
Fot. DSV
Przewóz Wash Tower ulicami Płocka
Po transporcie rzecznym Wash Tower drogami dotrze do miejsca przeznaczenia. W tym celu w Płocku, przebudowano trzy ronda, zmodyfikowano 20 kolidujących linii energetycznych. Czasowo zdemontowano kilkadziesiąt słupów oświetlenia ulicznego, a także szereg znaków drogowych. Przewóz rozpoczął się 9 maja, a zakończy 11 maja. Realizuje go 72-osiowy specjalistyczny zestaw transportowy SPMT (ang. Self Proppeled Modular Transporter) z 576 skrętnymi kołami. Długość trasy wynosi 8 km. Maksymalna prędkość to 5 km/godz., ale realnie wynosi 2–3 km/godz. Ładunek ma do pokonania most, łuki drogowe i wzniesienie.
Fot. DSV
Największa inwestycja petrochemiczna w Europie
Budowa kompleksu olefin III rozpoczęła się w 2021 r., a zakończy w I kwartale 2024 r. Działalność rozpocznie się w 2025 r. Produkty petrochemiczne są bazą wytwarzania artykułów codziennego użytku, np. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych czy włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Z ich użyciem będą powstawać m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych. Na potrzeby inwestycji dostarczono już prawie 790 ładunków z m.in. Chin, Korei Południowej, Indii, Hiszpanii czy Belgii. Do gdańskiego portu zawinęło 11 statków.
Wash Tower to największy i najcięższy, a jednocześnie jeden z najważniejszych elementów powstającego kompleksu. Urządzenie służy do usuwania zbędnych produktów ze strumienia tlenku etylenu, który przepływa przez kolumnę.
Przeczytaj także: Drogi ekspresowe w Polsce – najdłuższe obecnie trasy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.