Pod koniec września 2023 r. system umocnień brzegowych w Mielnie będzie już w całości przebudowany i rozbudowany. Inwestycja Urzędu Morskiego w Szczecinie pochłonie 63,4 mln zł, przy czym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej pokryje wszystkie koszty.
Umocnienie brzegowe w Mielnie. Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Na placu budowy wykonano już:
- nową opaskę brzegową z kamienia łamanego (1673 m) i nowy system drewnianych ostróg brzegowych (33) w Mielnie,
- modernizację istniejącej opaski z gwiazdobloków w Mielnie (924 m),
- dwie nowe kamienne opaski brzegowe w Kołobrzegu (1320 m) i Pleśnej (740 m),
- sztuczne zasilanie (refulacja) brzegu na odcinku 2330 m w Mielnie (odłożono 175 tys. m3 piasku).
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Po zakończeniu sezonu letniego dojdzie jeszcze do kolejnego sztucznego zasilenia brzegu na tym samym odcinku mieleńskiej plaży.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Opaski i ostrogi wykonała firma PHU „HYDROBUD” Adam Dzik z Ustronia Morskiego, a I etap sztucznego zasilania – spółka PRCiP z Gdańska.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Sztuczne zasilanie plaży to jedna z metod ochrony brzegu morskiego, polegająca na przetransportowaniu i rozprowadzeniu piasku pobranego z dna morskiego na wybranym odcinku brzegu, w celu podniesienia poziomu i poszerzenia plaży. Materiał piaszczysty z dna morskiego, który jest odkładamy na plażę, jest wcześniej badany pod kątem odpowiedniej granulacji i czystości. Pobierany jest z dna w odległości kilku, kilkunastu kilometrów od brzegu przez pogłębiarkę ssącą, a następnie „wyrzucany” na plażę poprzez system rurociągów, połączonych z pogłębiarką. Później piasek jest równomiernie rozprowadzany po zasilanym odcinku plaży za pomocą spycharek – informuje Urząd Morski w Szczecinie.
Przeczytaj także: Port Szczecin – w czerwcu otwarcie nabrzeża Czeskiego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.