• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Co oznacza, że rekuperator odzyskuje ciepło i jak taka funkcja przekłada się na komfort domowników?

Opublikowano: 05-06-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Wiele osób nie ma pojęcia, że system rekuperacji ma bezpośredni wpływ na komfort i samopoczucie domowników. Zasada jego działania jest prosta, a nieskomplikowana budowa zmniejsza ryzyko wystąpienia uciążliwych usterek czy awarii. Zużyte powietrze wymieniane jest na świeże, dzięki czemu w pomieszczeniach panują korzystne warunki. Należy wspomnieć, że jest ono oczyszczane z niemal wszelkich zanieczyszczeń, smogu, alergenów. To ważna wiadomość dla tych, którzy każdego dnia borykają się z męczącymi schorzeniami. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zapoznaj się z tym wpisem, gdzie znajdziesz zbiór przydatnych informacji.


Fot. NEST Polska Fot. NEST Polska

Czym jest rekuperator i jak działa?

Rekuperator to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Urządzenie zasilane energią elektryczną odpowiada za wymianę powietrza w budynku. Odzysk energii zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło, co przekłada się na niższy koszt utrzymania domu. Należy dodać, że jest to rozwiązanie ekologiczne, czyli przyjazne środowisku naturalnemu. Z pewnością usatysfakcjonuje to tych, którzy dbają nie tylko o swój budżet, ale także losy wspólnej planety.

Przykładowo, rekuperatory Flexit składają się z takich elementów, jak m.in.:

  • wymiennik obrotowy,
  • instalacja rur/kanałów powietrznych,
  • nawiew i wyrzutnia,
  • anemostaty,
  • filtry F7,
  • grzałka wtórna/komfortowa.

Brzmi skomplikowanie, jednak system wentylacji działa wydajnie, płynnie i bezawaryjnie. Docenią to ci, którzy oczekują wysokiego standardu życia.

Jak rekuperacja wpływa na organizm?

Funkcja odzysku ciepła zapobiega stratom energetycznym. Rekuperator pobiera świeże powietrze z zewnątrz, a następnie oczyszcza je i ogrzewa ciepłym powietrzem z budynku. Nowoczesne urządzenia filtracyjne skutecznie usuwają kurz, pył, smog, alergeny i inne cząsteczki zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ludzi i zwierzęta. Jakość powietrza oddziałuje na organizm – osoby przebywające w nieprawidłowo wentylowanych budynkach mogą skarżyć się na szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np. bóle głowy, suchy kaszel, podrażnienia skóry, obniżona odporność.

Rekuperacja wspomaga utrzymanie dogodnej temperatury wewnątrz domu, co jest absolutną podstawą komfortowego życia. Świeże i czyste powietrze jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniach. Rekuperacja ma dobroczynny wpływ na zdrowie, ponieważ wydajna wentylacja poprawia samopoczucie, a nawet podnosi wydajność pracy i jakość snu. Takiego efektu nie można uzyskać poprzez tradycyjne wietrzenie wnętrz.

Urządzenie do rekuperacji nie tylko oczyszcza, ale także nawilża powietrze. Docenią to osoby, które borykają się z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych. Nie każdy wie, że zbyt suche powietrze sprzyja chorobom gardła, oskrzeli, płuc. Przebywanie w słabo wentylowanych pomieszczeniach zwiększa ryzyko infekcji.

Jakie oszczędności zapewnia rekuperacja?

Fot. NEST Polska Fot. NEST Polska

System rekuperacji z odzyskiem ciepła pozwala zredukować koszty ogrzewania domu. Takie rozwiązanie powinno zainteresować osoby, które dążą do obniżenia wysokości rachunków. Ile energii można zaoszczędzić? Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ wszystko zależy od rodzaju rekuperatora. Ogromną rolę odgrywa również sprawność wymiennika ciepła. Bardzo ważne jest to, aby przed podjęciem decyzji o montażu urządzenia sprawdzić jego parametry użytkowe.

Uśredniona sprawność odzysku ciepła wynosi 70-90%. W okresie zimowym ciepło z ogrzanego jest odprowadzane w niewielkiej ilości – nieco inaczej jest w przypadku standardowej wentylacji mechanicznej. Warto dodać, że wiele zależy od użytkownika. Istnieje możliwość ustawienia trybu pracy, który zapewni najwyższy komfort życia. Ważne, aby został on trafnie dopasowany do temperatury panującej wewnątrz i na zewnątrz budynku, a także wskaźnika wilgotności.

Gdzie najlepiej sprawdza się rekuperacja?

Wdrożenie systemu rekuperacji jest wskazane w domach pasywnych oraz energooszczędnych. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła najlepiej sprawdza się w budynkach posiadających wysokiej jakości izolację termiczną. W takich nieruchomościach bardzo często stosuje się także pompy ciepła oraz kotły gazowe o niewielkiej mocy. Wszystko to wpływa nie tylko na domowy budżet, ale również standard życia mieszkańców nieruchomości.

Trzeba mieć świadomość, że rekuperator potrzebuje do pracy energii elektrycznej. Ponadto konieczna jest regularna konserwacja, dzięki której możliwe jest utrzymanie wysokiej wydajności instalacji. Wystarczy systematyczna wymiana filtra, aby system wentylacji działał prawidłowo. W zdecydowanej większości przypadków czynność ta powtarzana jest raz/dwa razy do roku.

Czy warto korzystać z rekuperacji?

Rekuperacja z odzyskiem ciepła nie ma większego sensu w starym budownictwie, które nie jest przystosowane do rozwiązań energooszczędnych. Omawiany system jest najczęściej wdrażany w domach ze skuteczną izolacją termiczną, która wspomaga magazynowanie ciepła, a jednocześnie nie podnosi poziomu wilgotności. Ten rodzaj wentylacji gwarantuje efektywną wymianę powietrza bez znaczących strat energii. Nieprzyjemne zapachy z budynku są szybko odprowadzane na zewnątrz.

Dzięki filtrom, powietrze wewnątrz budynku jest czyste i świeże. Usuwane są alergeny i pozostałe związki sprzyjające infekcjom. Dzięki rekuperacji możliwie jest także zoptymalizowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu, tak aby nie było ono zbyt suche, ani zbyt „ciężkie”. System wentylacji można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!