• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

TYTANY 2023 – znamy pełną listę nominowanych. Kto zdobędzie nagrodę?

Opublikowano: 06-06-2023 Źródło: inzynieria.com

Rozdanie nagród TYTAN już na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w branży bezwykopowej. Ich uroczyste wręczenie odbędzie się w ramach Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” (13 – 15 czerwca 2023). Poznaliśmy już wszystkie firmy nominowane w czterech kategoriach: Projekt roku – nowa instalacja, Mały projekt w technologiach bezwykopowych, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych oraz Produkt roku.


Nagrody TYTAN 2023 Inżynieria Bezwykopowa Nagrody TYTAN 2023 Inżynieria Bezwykopowa

Uznanie, jakim cieszy się nagroda TYTAN, wychodzi daleko poza granice naszego kraju. W Europie nie ma podobnego wyróżnienia w branży technologii bezwykopowej. Oprócz nagród dla zwycięzców poszczególnych kategorii, przyznawana jest także nagroda specjalna – Tytanowy Laur Inwestora. To wyróżnienie trafia do inwestorów zwycięskich zadań w kategoriach Projekt roku – nowa instalacja oraz Mały projekt bezwykopowy (dotyczy projektów o wartości do 1 mln zł). 

TYTAN 2023 – kto w tym roku otrzyma nagrodę?

Listę firm nominowanych do nagrody, w oparciu o nadesłane zgłoszenia, tworzy redakcja kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”. O tym, kto w danej kategorii otrzyma TYTANA, decyduje głosowanie członków niezależnego jury. Przyznający nagrodę zespół tworzony jest przez specjalistów z największych polskich uczelni technicznych oraz stowarzyszeń branżowych.

TYTANY 2023 przyzna komisja w składzie:

•    dr inż. Andrzej Kolonko (Politechnika Wrocławska),
•    mgr inż. Paweł Kośmider (kwartalnik „Inżynieria Bezwykopowa”),
•    prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski (Politechnika Warszawska),
•    prof. dr hab. inż. Cezary Madryas (Politechnika Wrocławska),
•    dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska),
•    dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW (Politechnika Warszawska)
•    dr inż. Karol Ryż (Akademia Górniczo-Hutnicza),
•    prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski (Uniwersytet Zielonogórski),
•    dr inż. Dariusz Zwierzchowski (Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.)

Zeszłoroczni laureaci nagród TYTAN 2022 podcza uroczystej gali na XX Konferencji Inżyneiria Bezwykopowa. Fot. Quality Studio
Zeszłoroczni laureaci nagród TYTAN 2022 podcza uroczystej gali na XX Konferencji Inżyneiria Bezwykopowa. Fot. Quality Studio

Tradycyjnie TYTAN jest także przyznawany w kategorii Projekt roku – renowacja. Kalendarz inwestycji ułożył się jednak w ten sposób, że zasługujących na szczególne uznanie projektów zakończonych i odebranych w terminie przewidzianym regulaminem, było zbyt mało. – W trosce o zachowanie najwyższych standardów nominowanych realizacji, podjęliśmy decyzję o odstąpieniu w tym roku od wyróżniania firm w tej kategorii – wyjaśnia Paweł Kośmider, redaktor naczelny kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”.

Kto w tym roku otrzyma statuetki? O tym przekonamy się już w środę, 14 czerwca, podczas uroczystej gali.

Nominowane do zdobycia TYTANÓW 2023 w poszczególnych kategoriach zostały firmy:

Projekt roku - nowa instalacja

1.    Nominowany: GGT Solutions S.A.
       Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA

Opis projektu: W ramach budowy gazociągu wysokiego ciśnienia MOP8,4 MPa DN1000  relacji  Gustorzyn  –  Wronów,  Etap  III  Rawa  Mazowiecka  – Wronów  na  terenie  województw lubelskiego,  mazowieckiego  i  łódzkiego  stanowiącego  część  inwestycji  pn.  Budowa  gazociągu Wronów  –  Odolanów  wraz  z  infrastrukturą  towarzyszącą  niezbędną  do  jego  obsługi  na  terenie województw lubelskiego, mazowieckiego łódzkiego i wielkopolskiego firma GGT Solutions S.A. wykonała przekroczenie rzeki Stara Pilica w km gazociągu ok 48+650 metodą Direct Pipe. Przewiert zaprojektowano na odcinku 530,3 metrów.

Do realizacji przekroczenia pierwotnie przystąpiła inna niezależna firma wiertnicza. Wybrana metoda zakładała jego realizację w technologii HDD. Podczas wykonywania robót budowlanych w tej technologii stwierdzono wypływ wody ponad powierzchnię  terenu co uniemożliwiło dalszą realizację przekroczenia. 

W związku z zaistniałymi problemami Generalny Wykonawca przystąpił do wykonywania dodatkowych badań geologicznych, a te potwierdziły występowanie w rejonie rzeki Pilica bardzo dużej zmienności litologicznej związanej z rozprzestrzenianiem oraz miąższością poszczególnych warstw związanych z charakterem działalności rzecznej oraz występującą tu strefą tektoniczną związaną z uskokiem Nowe Miasto - Iłża. Potwierdzono występowanie wód artezyjskich.

Zdecydowano się na zmianę technologii wykonania przekroczenia oraz znaczne wypłycenie zaprojektowanej trajektorii. Miało to na calu ominięcie formacji, w których występowały wody artezyjskie. Metoda Direct Pipe umożliwia realizację przekroczeń w warunkach występującej wody gruntowej o charakterze naporowym oraz dopuszczalne jest wypłycenie przekroczenia.

Podczas wykonywania wiercenia nie napotkano problemów realizacyjnych. Średnia siła instalacyjna rurociągu wynosiła zaledwie 120ton. 

Okres realizacji: wrzesień 2022 – październik 2022
Biuro projektowe: ILF CONSULTING ENGINEERS POLSKA Sp. z o.o.
Zabudowany materiał: Rurociąg stalowy DN1000 Stal L485 Izolacja 3LPP kl C3 min 8 mm

2.    Nominowany: SANIMET KRZYSZTOF GRZYWACZ
       Inwestor: MPWiK S.A. Warszawa

Opis projektu: Budowa Kolektora Wiślanego w Warszawie została podzielona na 3 etapy, a firma Sanimet z sukcesem zrealizowała etap II o łącznej długości  5232 m. Powstały kolektor jest najdłuższym i największym mikrotunelingiem w Polsce, posadowionym na głębokości od 9 do 15 m wzdłuż Wisły i  Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego.  Całość zadania została podzielona na 9 odcinków, z czego najdłuższy odcinek wyniósł prawie 700 metrów. Do wykonania zadania zastosowano rury żelbetowe o średnicy wewnętrznej 3200mm i zewnętrznej 3800mm, w łącznej ilości 1700, a także zamontowano 42 stacje pośrednie.  Oprócz wielkości kolektora i długości odcinków, dodatkowym wyzwaniem było wykonanie odcinków po łuku nawet o promieniu 600 metrów, których łącznie było 17 poziomych i 1 łuk pionowy.

Okres realizacji: grudzień 2020 - czerwiec 2022
Biuro projektowe: Arcadis
Zabudowany materiał: Rury żelbetowe Haba Beton

Mały projekt w technologiach bezwykopowych


1.    Nominowany: CONS CONTROL SYSTEM sp. z o.o. w Czerwieńsku
       Inwestor: Zakład Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. w Trzciance

Opis projektu: Modernizacja kanalizacji ogólnospławnej o średnicach od DN 300 do DN 500 wraz z przykanalikami metodą bezwykopową, poprzez montaż rękawów uszczelniających wykonanych z włókniny poliestrowej nasączanej żywicą epoksydową oraz rękawów  z włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową w Trzciance. Ocena stanu sieci na podstawie inspekcji TV wskazywała na konieczność szybkiej i skutecznej interwencji. W wielu miejscach stwierdzono: znaczną korozję powierzchni, ubytki wraz z kawernami, pęknięcia i owalizacje, kolizje z innymi sieciami, przenikanie wód gruntowych do instalacji, niskie posadowienie kolektora – na niektórych odcinkach poniżej 0,9 m. Zdiagnozowane uszkodzenia sprzyjały występowaniu zjawiska infiltracji wód gruntowych do instalacji i eksfiltracji ścieków do gruntu. Tym samym następowało wtórne jego zanieczyszczenie oraz zaburzenia składu ścieków. Ponadto w znacznej ilości  do oczyszczalni przepompowywana była czysta woda (gruntowa), dodatkowo obciążając przepompownie i instalacje, bez uzyskania oczekiwanego efektu ekologicznego. 

Stosując indywidualne podejście do każdego odcinka renowacji, dokonano doboru optymalnych parametrów dla każdego z odcinków kanału, ograniczając  niepotrzebne przewymiarowanie wykładziny renowacyjnej. Dzięki temu rozwiązaniu udało się zaoszczędzić środki finansowe na powiększenie zakresu prac o kolejne odcinki  i w ten sposób wykonano więcej metrów renowacji kanału, a efekt końcowy jest odpowiedni z pierwotnymi założeniami.

Prace były wykonywane w pasie głównych dróg wojewódzkich, w ścisłym centrum miasta. 
Okres realizacji: wrzesień - październik 2022 r.

Biuro projektowe: pomoc techniczna – dr Beata Nienartowicz Ideante Warszawa
Zabudowany materiał: Rękawy z włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową oraz rękawy z włókniny poliestrowej nasączanych żywicą epoksydową

2.    Nominowany: Przewiert Technologie Bezwykopowe sp. z o.o. sp. k.  Polkowice
       Inwestor: PSG oddział w Tarnowie/ Generalny Wykonawca Tesgas S.A. z Dąbrowy/k Poznania

Opis projektu: Budowa gazociągu relacji Lubienia - Masłów oraz gazociągu relacji Mójcza – Kielce. Wykonanie 4 przekroczeń w technologii HDD w złożonych oraz trudnych warunkach geologicznych gór świętokrzyskich. Złożoność zadania wynikała z konieczności wiercenia otworów po najciaśniejszych akceptowalnych promieniach dla rur w standardzie DN500 w warstwach geologicznych o odporności na ściskanie Rc dochodzącej do 120 MPa oraz rumoszu skalnym, który utrudniał zachowaniem prawidłowej trajektorii i cyrkulacji.

3.    Nominowany: Terkan sp. z o.o.
       Inwestor: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. ul. Oficerska 16A, Olsztyn

Opis projektu: Renowacja magistrali wodociągowej żeliwnej DN 500mm rękawem wykonanym z włókna szklanego nasączonym żywicą winyloestrową bezstyrenową utwardzanym promieniami UV w Olsztynie. W zakres prac wchodziły wykopy i cięcia technologiczne, czyszczenie, monitoring, renowacja, zabezpieczanie końcówek rękawa, dezynfekcja, próba ciśnienia, montaż armatury i połączenia w wykopach technologicznych, likwidacja wykopów. Długość przewodów poddawanych renowacji wynosiła 40,0m i 44,0m, średnica 500 mm, głębokość posadowienia 3,0 m p.p.t. W trakcie monitoringu odkryto dodatkowe odejście od magistrali (trójnik 500/150mm) co spowodowało konieczność wykonania dodatkowego cięcia technologicznego i wydłużyło czas prowadzenia robót o ok. 10 dni. Jest to kolejna renowacja sieci wodociągowej wykonywana w Polsce przez firmę Terkan w oparciu o rękawy produkowane z włókna szklanego nasączane żywicami winyloestrowymi bezstyrenowymi firmy Saertex MultiCom. 

Okres realizacji: sierpień – październik 2022r.

Europejski projekt w technologiach bezwykopowych

1.    Nominowany: LMR Drilling GmbH
       Inwestor: Equinor, SSE Renewables i Eni

Opis projektu: Wykonanie czterech przewiertów HDD o długości 1400 m każdy w celu instalacji stalowych rurociągów kablowych 324 mm x 10 mm przekraczających brzeg Morza Północnego podczas budowy morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank Offshore Wind Farms A&B. Kable łączą lądowe i morskie stacje przekaźnikowe, weszły na ląd w Wielkiej Brytanii między ujściem rzeki Humber a nadmorskim miastem Bridlington. Otwory, w których zainstalowano kanały, wykonano w jednej fazie wiercenia pilotażowego  o średnicy 445 mm. W przypadku tego projektu jedną z istotnych zalet było uniknięcie konieczności dodatkowych etapów poszerzania otworu, podczas których istnieje większe ryzyko migracji płynu wiertniczego do środowiska morskiego. 

2.    Nominowany: SANIMET KRZYSZTOF GRZYWACZ
       Inwestor: UAB GRINDA

Opis projektu: Firma SANIMET w 2022 r. wykonała największą inwestycję mikrotunelingową na Litwie. Tym razem prace obejmowały wykonanie kanalizacji deszczowej w centrum Wilna metodą mikrotunelinowania rurami GRP OD 2250mm o łącznej długości 1631 m. Tunel został podzielony na 4 odcinki, a najdłuższy z nich wyniósł  675 m. Głębokość posadowienia wynosiła od 10 do 20 m i to właśnie ona oraz bardzo trudne i zmienne warunki gruntowe były przyczyną wyboru technologii mikrotunelowania. 
Cały projekt, poza kanalizacją deszczową, obejmował także m.in. odtworzenie parku, budowę miejsc rekreacji i wypoczynku, infrastruktury dla mieszkańców, a także zbiornika wodnego -  wykonany mikrotuneling był punktem wyjścia do dalszych robót.

Okres realizacji: styczeń 2022 - sierpień 2022
Biuro projektowe: Sweco Litwa
Zabudowany materiał: Amiblu GRP

3.    Nominowany: SinzaTEC
       Inwestor: Refinería de Puertollano

Opis projektu: Sliplining za pomocą wzmocnionego aramidem systemu Primus Line. Renowacja dotyczyła sieci wodociągowej zakładu petrochemicznego składającej się z przepompowni i głównego rurociągu zasilającego o długości 6 km. Pierwsze 3600 m rury ma średnicę DN600 i zostało wykonane z betonu wzmocnionego płaszczem z blachy i cementu azbestowego. Kolejne 2400 m wykonane są z cementu azbestowego o średnicy DN350. Inwestycja obejmowała instalację rury giętkiej zbrojonej średniociśnieniowej DN500 oraz rury giętkiej zbrojonej średniociśnieniowej DN350.

Produkt Roku


1.    Nominowany: HABA-Beton Johann Bartlechner Sp. z o.o.
       Produkt: Żelbetowy profil ramowy do przecisku 

Opis produktu: Żelbetowy profil ramowy do przecisku o wymiarach od 1,0/1,0 do 4,0/4.0. Produkt został wykorzystany podczas budowy tunelu technologicznego na terenie Portu Lotniczego w Kopenhadze. Wymiary wewnętrzne zastosowanego profilu 2800 x 2950 mm, grubość ścianki 250mm, długość elementu 2,75m, waga 8000 kg/m. Nowoczesny system prefabrykacji z zachowaniem najwyższych standardów pozwoli na okres bezawaryjnego użytkowania wykonanego kanału na okres minimum 50 lat.

2.    Nominowany: Heads sp. z .o.o.
       Produkt: Modułowy system oczyszczania płynów stosowanych w technologiach bezwykopowych

Opis produktu: 

Modułowy system oczyszczania płynów stosowanych w technologiach bezwykopowych - to innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane i skonfigurowane dla potrzeb wykonawców projektów w technologiach: TBM, mikrotunelling, HDD, głębokie fundamentowania, Direct-pipe, Jet - grouting. System pozwala na skuteczne i efektywne oczyszczanie płynów technologicznych wykorzystywanych w technologiach bezwykopowych, a co za tym idzie ogranicza zużycie wody technologicznej w czasie prowadzonych prac, zmniejsza ilość wywożonych odpadów i finalnie redukuje koszty realizacji projektów. Modułowy system oczyszczania jest rezultatem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ostatnich latach w firmie Heads. Prace te poświęcone były rozwojowi technologii oczyszczania płynów wiertniczych a ich rezultatem jest wdrożona technologia całkowitego oczyszczania płuczki do suchego urobku i czystej wody. Wdrożenie możliwe było dzięki realizacji projektu pn. „Wdrożenie technologii modułowego systemu oczyszczania płynów stosowanych w technologiach bezwykopowych” współfinansowanego w ramach Poddziałania 3.2.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Rozwiązanie to jest niespotykaną dotąd ekologiczną innowacją w zakresie ochrony środowiska naturalnego i utylizacji płuczek wiertniczych i zostało zgłoszone do urzędu patentowego - zgłoszenie nr P.435132 - uzyskując pozytywną ocenę w sprawozdaniu o stanie techniki dla zgłoszenia wynalazku.

3.    Nominowany: JL Maskiner w Polsce sp. z o.o.
       Produkt: Wiertnica horyzontalna AT120

Opis produktu: Najmocniejsza na świecie maszyna AT/twin rod w produkcji seryjnej. Moment obrotowy wrzeciona żerdzi wewnętrznej przekraczający 4000 Nm stwarza możliwość wykonania otworu pilotażowego o średnicy do 200 mm. Wiertnica posiada uniwersalne żerdzie – ta sama zewnętrzna żerdź stosowana jest zarówno w modelu JT i AT - wystarczy wyjąć lub dodać żerdź wewnętrzną w zależności od potrzeby. Na pokładzie maszyny znajduje się ponad 97 metrów żerdzi. Nowa konstrukcja pompy tłoczkowej oznacza mniej przestojów. Wydajność pompy płuczki wynosi 1079 l/m. W razie potrzeby można zwiększyć przepływ płuczki za pomocą pompy zewnętrznej aż do 2000 l/min. Ze względu na moc i rozmiar maszyny jest ona konkurencyjna w tej części rynku, gdzie wcześniej jedyną opcją było użycie silników wgłębnych. Nowoczesna kabina jest w pełni ergonomiczna i posiada możliwość adaptacji za pomocą jednego przycisku do 3 najczęściej używanych ustawień.

4.    Nominowany: Robert Osikowicz Engineering
       Produkt: Pompa wysokiego ciśnienia (Triplex) z napędem elektrycznym, model TW1500HDD ELE – 200 kW, producent: Tecniwell/Colli Equipment.

Opis produktu: Innowacyjny agregat pompowy łączący doświadczenia rynku naftowego i rynku wierceń HDD. Przeznaczenie: płyny wiertnicze, zaczyny cementowe, substancje chemiczne. Sposób zabudowy: skid. To pompa trzytłokowa jednostronnego działania (Triplex), maksymalny wydatek: 1500 l/min, maksymalne ciśnienie robocze: 60 bar @ 1500 lmin, średnica tulei: 4 1” (w wersji podstawowej), skok tłoka: 4 1”, średnica przyłączy: 4” (wejście) / 2” (wyjście), maksymalna ilość suwów: 450 SPM, wymagania energetyczne: 180 kW (425 SPM), wymiary pompy w zabudowie: 2,11 x 2,07 x 4,55 m, masa:4500 kg. Jej zalety to: kompaktowa budowa dostosowana do specyfiki bezwykopowych prac wiertniczych i geotechnicznych, wysokiej jakości materiały konstrukcyjne (heavy duty), wysokiej jakości czujniki pomiarowe i automatyka, wysoka wydajność przy wymaganym ciśnieniu roboczym, wysoka tolerancja na fazę stałą, łatwość obsługi, inspekcji i wymiany części eksploatacyjnych oraz monitoring i rejestracja parametrów pracy.

5.    Nominowany: Karl Schöngen KG Kunststoff-Rohrsysteme
       Produkt: rury PP-HM (polipropylen) ze złączem MV do nowych sieci i renowacji rurociągów.
Zostały zastosowane w ramach kilku większych i średniej wielkości projektów dla takich inwestorów jak MPWiK Warszawa, MPWIK Lublin, ZWiK w Skawinie i wielu innych. Zakres średnic od DN 160 do DN 500.

6.    Nominowany: TRACTO-TECHNIK GmbH & Co. KG
       Produkt: QUICKPLANNER3D – nowy wymiar planowania przewiertów

Opis produktu: Dokładne zaplanowanie trasy wiercenia ma kluczowe znaczenie dla każdego przewiertu HDD. Obliczenie optymalnej trasy wiercenia, uwzględniającej wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na jej przebieg, jest jednak zadaniem skomplikowanym i często czasochłonnym. W przypadku złożonych wierceń niewystarczające okazują się nawet dedykowane narzędzia do planowania. Wtedy nie pozostaje już nic innego jak ręczne dokonywanie obliczeń.

Dlatego w ścisłej współpracy z doświadczonymi specjalistami HDD opracowaliśmy Quickplanner3D. Dzięki temu sprytnemu oprogramowaniu możesz automatycznie i szybko zaplanować optymalną trasę wiercenia. Inteligentny algorytm oblicza najkrótszą trasę w trzech wymiarach i niezawodnie uwzględnia wszystkie punkty i parametry ograniczające. Umożliwia to sprawne zaplanowanie i szybkie sprawdzenie wykonalności trasy wiercenia. Oprogramowania nie trzeba instalować. Może być używane z dowolnym komputerem lub laptopem z dostępem do Internetu.

Inżynieria Bezwykopowa - WIEDZA, BIZNES, ATRAKCJE

XXI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „Inżynieria Bezwykopowa” odbędzie się w dniach 13–15 czerwca 2023 r. w podkrakowskich Tomaszowicach, a także online poprzez serwis akademia.inzynieria.com.

Konferencja rozpocznie się od warsztatów. Wykłady uznanych ekspertów odbędą się w ramach trzech sesji. Poza tym będzie można obejrzeć pokazy technologii na żywo, a jedna z planowanych atrakcji to spotkanie z cenionym dziennikarzem Marcinem Prokopem. Tradycyjnie kulminacyjnym momentem będzie rozdanie TYTANÓW, czyli branżowych nagród.

Program, prelegenci, atrakcje – wszystkie szczegóły dotyczące konferencji znajdziesz TUTAJ.

ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w dorocznym święcie branży bezwykopowej o zasięgu międzynarodowym.

Przeczytaj także: Konferencja "Inżynieria Bezwykopowa". Weź udział w pokazach technologii na żywo

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia