Gruz w roli ścieżki

Kruszywo budowlane może być z powodzeniem wykorzystywane do stworzenia w ogrodzie różnego rodzaju podłoża. Ścieżki i podjazdy z kruszywa są wówczas alternatywą dla tradycyjnych chodników z kostki brukowej czy betonowych płyt. Takie postępowanie jest oszczędnością materiałów. Jest to też opcja dużo tańsza, niż kupowanie gotowych materiałów stricte przeznaczonych do stworzenia chodnika czy podjazdu. Żwirowa ścieżka nadaje posesji nieco rustykalnego wyglądu, a możliwość uzyskania kruszywa różnej frakcji, a nawet koloru (np. dzięki cegle czerwonej) pozwala na dużą dozę kreatywności. Przed rozpoczęciem prac nad tworzeniem ścieżek z gruzu, należy przygotować podłoże. Usunąć warstwę gleby i wyrównać teren. Aby zachować trwałość i stabilność ścieżek, warto zastosować odpowiednie techniki układania. Można np. użyć mieszanki piasku i kruszywa jako podkładu, na którym układa się wierzchnie kawałki gruzu. Następnie delikatnie ubija się je, aby zapewnić solidne osadzenie. Aby odkupić gruz nadający się do utworzenia ścieżek i podjazdów można skontaktować się w tym celu z firmą, która zajmują się wywozem i przetwarzaniem gruzu. W tym celu można wpisać w wyszukiwarkę hasło np. wywóz gruzu Warszawa i przedzwonić do lokalnych firm z pytaniem o możliwość zakupu gruzu wraz z dowozem.

Gruz w ogrodnictwie

Jeżeli dostępne są odpady z keramzytu, lekkiego kruszywa uzyskiwanego poprzez wypalanie gliny, rodzi to szansę na wykorzystanie takiego gruzu w roli warstwy ściółkowej pod rośliny. Materiał ten, rozsypany na grubość kilku centymetrów, ochroni korzenie roślin zimą, kiedy panuje mróz. Latem zaś uratuje przed nadmiernym odparowywaniem wody.

Keramzyt posiada liczne zalety, takie jak niska masa, neutralność chemiczna, brak zapachu, odporność na wilgoć oraz na rozwijanie się grzybów i pleśni. Jest też materiałem niepalnym. W przypadku roślin doniczkowych, warstwa keramzytu zastosowana jako drenaż pozwoli zapobiegać gniciu korzeni na wypadek dostarczenia roślinie zbyt wiele wody. Z kolei w przypadku ogrodu, gdzie występuje ciężka, gliniasta gleba lub ziemia bardzo zbita i aż zanadto żyzna, keramzyt sprawdzi się do jej rozluźniania.

Kamienie do zbiornika wodnego

Do gruzu należą też kamienie. A te mogą wchodzić w skład zbiornika wodnego. Kamienie polne, łupane, granitowe, otoczaki czy naturalny kamień elewacyjny może być wykorzystany do pięknego wykończenia oczka wodnego. W zależności od efektu, na jakim nam zależy, możemy zastosować bardziej płaskie kamienie tego samego rodzaju i kształtu, okalając stawek czy oczko równomiernie, bądź umieścić w jego otoczeniu duże głazy różnego typu, które stworzą wokół zbiornika bardzo naturalnie wyglądającą kompozycję. Im bliżej wody, tym kamienie powinny być mniejsze, im odległość od wody wzrasta, tym swobodniej można pozwolić sobie na większe okazy — taka zasada sprawi, że oczko będzie wyglądało, jakby stworzyła je sama natura. Najlepiej wybierać takie kamienie, które będą się charakteryzować dużą twardością i małą porowatością.

Ponowne wykorzystanie gruzu

Na koniec kilka słów na temat ponownego wykorzystania gruzu i tego, jak możemy przysłużyć się do jego recyklingu, który sprawia, że odpady budowlane wykorzystywane są między innymi do powyższych celów. Jeżeli prowadzimy remont czy budowę, najczęściej stawiamy w obrębie prowadzenia prac kontener na gruz, gdzie umieszczamy generujące się odpady. To nie tylko postępowanie konieczne z punktu widzenia prawa, ale też proekologiczne. Dlaczego? Po pierwsze, gruzu nie można wyrzucać do kubłów na śmieci komunalne, ponieważ proces recyklingu wygląda w tym przypadku inaczej. Wymieszanie śmieci bytowych i gruzu to zaprzepaszczenie szansy na efektywny odzysk surowców wtórnych. Kontener jest więc niezbędny, jeśli chcemy postępować w zgodzie z założeniami ekologii. Po drugie zaś, wywóz gruzu realizowany przez profesjonalne firmy prowadzi do tego, że trafia on do oczyszczania, a następnie do kruszarni. Tam przechodzi odpowiedni proces obróbki. A recykling zaś jest jednym z warunków zrównoważonego rozwoju, pomaga oszczędzać zasoby i likwiduje problem zapełnionych wysypisk. Jeżeli zależy więc nam na wykorzystaniu odpadów ponownie, postępujmy zgodnie z literą prawa i zawsze korzystajmy z usługi profesjonalnego wywozu gruzu.