Piękny park w południowym Londynie w Wielkiej Brytanii jest oazą spokoju dla tysięcy osób w tętniącej życiem dzielnicy mieszkalnej. Jak lokalna spółka wodociągowa poradziła sobie z koniecznością wymiany sieci kanalizacyjnej bez dewastacji terenów zielonych?
Danson Park. Fot. Wikimedia Commons
- Statyczny pipe bursting zastosowano, gdy metoda renowacji reliningiem okazała się niewystarczająca
- Kraking jest korzystny z punktu widzenia ekologii i BHP
- 100 m nowego rurociągu ułożono w niecałe 5 godzin
Danson Park w Bexleyheath, w którym znajduje się jezioro, zabytkowa willa oraz plac zabaw dla dzieci, może poszczycić się długą i interesującą historią sięgającą XVIII wieku. Jest centralnym punktem odpoczynku i rekreacji dla lokalnej społeczności.
Niestety okazało się, że biegnąca pod powierzchnią parku stara kanalizacja wymaga natychmiastowej renowacji. W pierwszej kolejności, zużyte gliniane rury o średnicy 300 mm próbowano odrestaurować metodą reliningu, ale szybko okazało się, że sieć o zmniejszonej podczas renowacji średnicy nie radzi sobie z ilością odprowadzanych ścieków.
Statyczny Pipe Bursting – metoda o wielu zaletach
Wtedy spółka wodociągowa podjęła decyzję o wymianie niewystarczającego rurociągu na większy. Chcąc w jak najmniejszym stopniu zakłócić funkcjonowanie parku oraz ochronić stary drzewostan, wybrano bezwykopową technologię statycznego pipe burstingu (zwanego też krakingiem statycznym) polegającą na wprowadzeniu większej rury przez światło istniejącego rurociągu, rozkruszeniu go i wyparciu przy tym na bok starych rur. Ta bezwykopowa metoda pozwoliła uniknąć konieczności kopania dużego, otwartego rowu, co wymagałoby wycięcia drzew w celu zrobienia miejsca dla robót.
Pipe Bursting. Fot. Cappagh Construction Ltd
Zainwestowano w rurociąg o większej przepustowości, wykonany z nowoczesnych materiałów PE, o średnicy zewnętrznej 355 mm, a do umieszczenia rur na miejscu wykorzystano maszynę, która używa jedynie sił statycznych: potężne siły potrzebne do zniszczenia starej rury, rozepchnięcia jej oraz wciągnięcia nowej przekazywane są z lawety roboczej za pośrednictwem specjalnych żerdzi.
Dzięki temu ta nowoczesna technologia bezwykopowej budowy jest także świetnym rozwiązaniem z punktu widzenia BHP, ponieważ istnieją tylko dwa małe wykopy na początku i na końcu rurociągu, które można łatwo zabezpieczyć i odgrodzić od osób korzystających z parku.
Bezwykopowo, czyli szybko i bezpiecznie
Kompaktową jednostkę opuszczono do bardzo małego dołu startowego, zapewniając minimalne naruszenie gruntu. Pierwszy odcinek o długości 100 m został ukończony w niecałe 5 godzin. Drugi odcinek o długości 78 m wykonano szybko i pomyślnie kilka dni później.
Dzięki zastosowaniu krakingu statycznego wykonawcy byli w stanie wykonać zadanie bardzo szybko i przy bardzo niewielkich szkodach dla Danson Park. Podczas budowy rurociągu mieszkańcy mogli nieprzerwanie korzystać z parku i większość nie mieli pojęcia, że zaledwie kilka metrów głębiej pod ich stopami toczą się poważne prace budowlane.
Na tym właśnie polega piękno tej technologii, wszystko można wokół niej bezpiecznie kontynuować – podsumował bezwykopową budowę przedstawiciel wykonawcy.
Przeczytaj także: Australia – w Brisbane wykonano bezwykopowo kolektor ściekowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.