Partnerzy portalu

Pipe bursting – bezwykopowe naprawianie przez rozbijanie

Opublikowano: 15-12-2022 Źródło: inzynieria.com

VII Konferencja CIPP – renowacja wykładzinami (rękawami) utwardzanymi na miejscu odbędzie się w dniach 11-13 stycznia 2023 r. w Zakopanem. Jej uczestnicy będą mogli posłuchać o światowych doświadczeniach związanych ze stosowaniem bezwykopowej technologii Pipe bursting.


Pipe bursting. Fot. ucononline.com Pipe bursting. Fot. ucononline.com

Podczas organizowanego już po raz siódmy święta branży bezwykopowej, w szczególności poświęconego tematyce renowacji sieci podziemnych z użyciem wykładzin CIPP, eksperci ze świata nauki, biznesmeni, wykonawcy, projektanci oraz przedstawiciele stron zamawiających będą mogli wymienić się fachową wiedzą, branżowymi nowinkami i określić kierunki rozwoju sektora bezwykopowej renowacji na nadchodzący rok.

Czym jest Pipe bursting?

Pipe bursting czyli pękanie rur to bezwykopowa metoda naprawy kanałów, która polega na rozbijaniu i rozszerzaniu istniejącej infrastruktury przy jednoczesnym zastąpieniu jej nowymi rurami z polietylenu o dużej gęstości (HDPE).

Rozrywanie rur odbywa się poprzez przeciągnięcie głowicy ekspandera (znanej również jako „głowica rozrywająca” lub „pocisk”) przez starą rurę. Głowica jest wystarczająco mała, aby zmieścić się w istniejącej rurze, ale powoduje pękanie istniejącej rury podczas przeciągania. Tył głowicy podłączony jest do nowej rury, którą ciągnie i umieszcza na właściwej pozycji za sobą.

Pipe bursting. Fot. Trenchless Solutions
Pipe bursting. Fot. Trenchless Solutions


O szczegółach dotyczących tej technologii, opowie Paweł Jagielski – ekspert międzynarodowej firmy TRACTO-TECHNIK GmbH &Co. KG specjalizującej się w inżynierii bezwykopowej.

Uniwersalne rozwiązanie dla odnowienia rur o różnych średnicach

Pipe bursting to technologia, która może być stosowana do odnawiania istniejących rurociągów o mniejszej, takiej samej lub większej średnicy. W obrębie tej metody dostępnych jest kilka różnych rozwiązań, takich jak:

 • statyczne i dynamiczne rozcinanie rur, 
 • kalibracja rozcinanych rur, 
 • metoda TIP, 
 • metoda redukcyjna
 • relining rur. 

Instalacja rur jest możliwa zarówno z kanału do kanału, z kanału do studzienki lub nawet ze studzienki do studzienki. Podczas swojego wystąpienia postaram się przedstawić przegląd zalet, wymagań i ograniczeń różnych rozwiązań w zakresie technologii pipe bursting – wyjaśnia Paweł Jagielski 

Paweł Jagielski Fot. Tracto Paweł Jagielski Fot. Tracto

W referacie przedstawione zostaną również ważne zalecenia dotyczące:

 • postępowania z rurociągami różnych firm, 
 • pokrycia powierzchni, 
 • różnych warunków gruntowych, 
 • różnych materiałów rurowych, 
 • zwiększania średnicy rur ora sposobów zwiększenia jakości i bezpieczeństwa instalacji rurowej. 

Wykład odbędzie się podczas sesji technicznej drugiego dnia konferencji – w czwartek 12 stycznia.

Konferencja CIPP – ważne spotkanie branży już po raz siódmy

Podczas trzech dni Konferencji CIPP – renowacja wykładzinami (rękawami) utwardzanymi na miejscu, w Zakopanem uczestniczy będą mieli okazję skorzystać nie tylko z fachowej wiedzy przedstawionej podczas wykładów, sesji technicznych i paneli dyskusyjnych. Równie ważne, ożywcze i inspirujące dla biznesu są rozmowy kuluarowe i spotkania przy stoiskach firmowych podczas dostępnej przez cały czas trwania konferencji, wystawy branżowej

W otulonym śniegiem Zakopanem nie zabraknie także atrakcji. Pierwszego dnia konferencji organizatorzy przewidzieli zawody narciarskie na stoku Harenda oraz wieczorną biesiadę, która pozwoli się zrelaksować i zintegrować w branżowym środowisku, natomiast w czwartek odbędzie się elegancki bankiet z mnóstwem atrakcji i zabawą przy dźwiękach muzyki. Ponieważ konferencja zakończy się w piątek 13 stycznia 2023 r. istnieje możliwość przedłużenia swojego pobytu i spędzenia całego weekendu w sercu Tatr na indywidualnym zwiedzaniu, sportach zimowych lub degustowaniu regionalnych przysmaków. 

Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie - szczegóły na stronie Konferencji – liczba miejsc limitowana!

Przeczytaj także: Swagelining, relining, cementowanie czy CIPP? Porównanie technologii bezwykopowych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia