• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Druga edycja Międzyuczelnianej Akademii Klimatu rusza pod kierownictwem Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie

Opublikowano: 10-10-2023 Źródło: źródło zewnętrzne

Studia Podyplomowe Międzyuczelniana Akademia Klimatu (MAK) to unikatowa w skali Polski inicjatywa trzech uczelni z istotnym wsparciem ze strony sektora bankowego i biznesu, ukierunkowana na kształcenie profesjonalistów pragnących zwiększyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu, a przede wszystkim zdobyć praktyczne umiejętności z tym niezwykle istotnym wyzwaniem cywilizacyjnym.


Studia podyplomowe Międzyuczelniana Akademia Klimatu Studia podyplomowe Międzyuczelniana Akademia Klimatu

Za aspekty techniczne odpowiedzialna jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, za ekonomiczne i biznesowe – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a za przyrodnicze i humanistyczne – Uniwersytet Wrocławski. Słuchacze Studiów MAK uzyskają dyplom wystawiony przez te trzy uczelnie.

Liderem organizacyjnym II edycji jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie co oznacza, że AGH koordynuje proces rekrutacyjny.

W tym roku chcemy pójść jeszcze krok dalej i tą ideę takiego bardzo praktycznego i złożonego i między branżowego, między sektorowego interdyscyplinarnego tematu rozwinąć. Generalnie temat będzie związany z Krakowem, AGH jest gospodarzem drugiej edycji studiów, tak że chcielibyśmy, żeby miasto było odbiorcą, trochę też probierzem tych naszych prac dyplomowych. Tematy będą wiązać się z adaptacją czy dostosowaniem miasta do zmian klimatu. Będziemy robili projekty bardzo praktyczne – mówił o programie nowej edycji prof. Tomasz Bergier z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Ideą, jaka stała za powstaniem MAK, jest kompleksowe kształcenie kadry managerskiej, która chce poszerzyć wiedzę związaną ze zmianami klimatu oraz zdobyć praktyczne umiejętności do wdrażania dobrych proekologicznych praktyk w organizacjach. To również propozycja edukacyjna dla pracowników urzędów miast i jednostek miejskich, administracji rządowej i samorządowej, przedstawicielach biznesu, firm produkcyjnych i usługowych, w tym konsultingowych, prawniczych i finansowych.

Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. Szymon Malinowski Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. Szymon Malinowski

Zmiany klimatu i towarzyszące im konsekwencje są obecnie jednym z głównych wyzwań nauki. Chcemy wychodzić im naprzeciw i proponować rozwiązania na wielu płaszczyznach. Międzyuczelniana Akademia Klimatu jest przedsięwzięciem niezwykle ważnym i odpowiadającym na aktualne potrzeby. Wkład merytoryczny AGH do programu studiów podyplomowych będzie dotyczył m.in. technicznych aspektów adaptacji do zmian klimatu. Chcemy przekazywać wiedzę dotyczącą konsekwencji płynących z obecnych zmian dla jakości naszego życia czy konieczności realizacji zobowiązań na poziomie globalnym, czy europejskim – powiedział prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

Każda z uczelni wnosi wartość merytoryczną typową dla danej jednostki naukowej. To jest gwarantem najwyższego poziomu studiów, które tworzy kadra doskonałych inżynierów, ekonomistów i humanistów.

Kooperacja instytucji, firm z różnych sektorów czy uczelni wyższych w dzisiejszych czasach, kiedy kryzys klimatyczny jest faktem, wydaje się niezbędna, a wręcz nieunikniona. Ze zmianami klimatu sami sobie nie poradzimy, stąd właśnie idea konsorcjum – podkreślił rektor SGH prof. Piotr Wachowiak.

Analogicznie do pierwszej edycji, której liderem organizacyjnym I edycji była Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, zajęcia w pierwszym semestrze będą odbywały się online, zaś w drugim semestrze – stacjonarnie:

  • w Warszawie na SGH dla Słuchaczy realizujących ścieżkę "ekonomia - finanse - gospodarka"
  • w Krakowie na AGH dla Słuchaczy realizujących ścieżkę "inżynieria i energetyka"
  • we Wrocławiu na UWr dla Słuchaczy realizujących ścieżkę "Człowiek, społeczeństwo, gospodarka przestrzenna".

Szczegóły rekrutacji i program znajdują się na stronie: MAK AGH - Start

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia