Wrota sztormowe na jeziorze Jamno (woj. zachodniopomorskie) zostaną przebudowane. Będzie możliwa regulacja poziomu wód, łatwiejsza stanie się migracja organizmów wodnych. Podpisano umowę z wykonawcą.
Przebudowane zostaną wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim. Fot. Energa
- Wrota przeciwsztormowe Kanale Jamneńskim z 2013 r. nie mają mechanizmów regulacji poziomu wody w jeziorze
- Przebudowa umożliwi utrzymanie poziomu piętrzenia jeziora i wymianę wody z morzem
- Organizmy wodne będą miały swobodę migracji
Wrota przeciwsztormowe otwierane w jedną stronę
Wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim wybudowano w 2013 r. Ich główną funkcją jest zapobieganie stanom powodziowym w zlewni jeziora Jamno na skutek sztormowych spiętrzeń Morza Bałtyckiego. Konstrukcja jest automatycznie zamykana i otwierana. Jednak na etapie projektowania pozbawiono ją elementów regulujących poziom wody w jeziorze Jamno, w tym zapobiegających niekontrolowanemu wypływowi wód z jeziora do morza. Rozwiązanie jest technicznie kłopotliwe, ogranicza napływ wody morskiej do akwenu i utrudnia swobodną migrację organizmów wodnych.
Wrota otwierają się w jedną stronę, wypuszczają wodę ze zlewni i nie wpuszczają wody od strony Bałtyku. Ponieważ poziom wody w morzy jest o 40 cm niższy od średniego poziomu wody w jeziorze, wrota były ciągle otwarte. Wypływająca woda groziła katastrofą ekologiczną.
Planowana przebudowa wrót
Dlatego dojdzie do przebudowy wrót, która pozwali na utrzymanie poziomu piętrzenia jeziora i wymianę wody pomiędzy nim a morzem, a także swobodną migrację organizmów wodnych.
Przebudowa będzie przeprowadzona tylko w światłach budowli. Dla wrót nr 1 i 2 zaplanowano przepławkę dla ryb, a dla obiektów nr 3 i 4 montaż zasuw płaskich dwudzielnych oraz pomostu technologicznego.
W I etapie robót dojdzie do montażu zasuw, mechanizmów wyciągowych, pomostu roboczego i rozbiórki grodzi tymczasowych oraz wykonania nowych dla wrót nr 3 i 4. W II etapie zaplanowano roboty związane z przepławką dla ryb, ułożeniem warstwy narzutu kamiennego w dnie przepławki (cztery komory z przegrodami z drewnianych szandorów z dębu impregnowanego), realizacją i rozbiórką grodzi tymczasowych dla wrót nr 1 i 2.
Po inwestycji zostanie zachowana funkcja przeciwpowodziowa obiektów, a jednocześnie pojawi się sterowalność dla regulacji poziomu wody w jeziorze i możliwość migracji organizmów wodnych przy możliwe częstym dopuszczeniu intruzji wód morskich, kluczowych dla ekosystemu jeziora. Wymiana wody poprzez Kanał Jamneński jest niezbędna dla funkcjonowania tego środowiska.
Koszt zadania wyniesie 3,7 mln zł. Wykonawcą jest firma Enerko Energy.
Przeczytaj także: Świnoujście: terminal kontenerowy z decyzją środowiskową. Zgoda Niemiec
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.