Partnerzy portalu

Świnoujście: terminal kontenerowy z decyzją środowiskową. Zgoda Niemiec

Opublikowano: 17-10-2023 Źródło: ZMPSiŚ

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) uzyskał tzw. decyzję środowiskową dla głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Wcześniej przeprowadzono ocenę oddziaływania na środowisko i postępowanie transgraniczne ze stroną niemiecką.


Wizualizacja głębokowodnego terminalu kontenerowego. Źródło: ZMPSiŚ Wizualizacja głębokowodnego terminalu kontenerowego. Źródło: ZMPSiŚ
  • Raport o wpływie terminalu na środowisko oceniały ministerstwa Meklemburgii Pomorza Przedniego i organizacje pozarządowe
  • Decyzja środowiskowa otwiera drogę do budowy obiektu
  • Zajmie się tym konsorcjum firm, które przez 30 lat będzie operatorem

Koncepcja zielonego terminalu

W raporcie o oddziaływaniu planowanego terminalu na środowisko znajdują się modele i wyniki analiz o potencjalnym wpływie obiektu na etapie budowy i eksploatacji. Stworzono wariant ekologiczny dodatkowo ograniczający ingerencję w środowisko naturalne.

W postępowaniu transgranicznym brały udział m.in. ministerstwa Meklemburgii Pomorza Przedniego, organizacje pozarządowe i osoby prywatne. Podczas spotkania przedstawiciele portu i eksperci wyjaśnili wątpliwości strony niemieckiej.

Wydana decyzja otwiera drogę do budowy terminalu głębokowodnego, który ma powstać zgodnie z koncepcją green terminal. ZMPSiŚ zapewnia, że przedsięwzięcie będzie proekologiczne na każdym etapie: od koncepcji, poprzez realizację projektu i następnie eksploatację terminalu.


Budowa na terenie zalądowionym

Obiekt powstanie na nowym lądowym obszarze Zatoki Pomorskiej, z minimalną ingerencją w tereny leśne. Kryteria środowiskowe uwzględniano w ocenie ofert na budowę i eksploatację terminalu kontenerowego. Urządzenia przeładunkowe i sprzęt mają być niskoemisyjne oraz zasilane energią elektryczną. Będą z niej korzystać także statki. W ten sposób zostaną wyeliminowane szkodliwe emisje ze spalinowych agregatów na jednostkach.

Wizualizacja głębokowodnego terminalu kontenerowego. Źródło: ZMPSiŚ Wizualizacja głębokowodnego terminalu kontenerowego. Źródło: ZMPSiŚ

Warszów, dzielnica Świnoujścia będzie oddzielona od terminalu lasem. Sieć kolejowa i drogowa, która połączy obiekt z drogą ekspresową S3, także omija osiedla.

30 lat dzierżawy w zamian za sfinansowanie i wykonanie terminalu kontenerowego

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu będzie miał zdolności przeładunkowe do 2 mln TEU rocznie. Obsłuży jednocześnie dwa statki – jeden o długości do 400 m i jeden do 200 m. W lipcu podpisano umowę przedwstępną z konsorcjum firm Deme Concessions z siedzibą w Belgii, oraz Qterminals z Kataru. Kontrakt dotyczy 30-letniej dzierżawy terenów zlokalizowanych w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, finansowania, budowy i eksploatacji terminalu kontenerowego.

Operator wyposaży obiekt w niskoemisyjny sprzęt przeładunkowy zgodny z najostrzejszymi normami ekologicznymi. Terminal będzie służył do celów cywilnych i wojskowych. Powstanie też nowy tor wodny do portu w Świnoujściu Na działania prospołeczne konsorcjum wyda w mieście co najmniej 5 mln euro. Jeśli harmonogram zostanie dotrzymany, działalność rozpocznie się w 2028 r.

Przeczytaj także: Port Świnoujście – koniec robót na terminalu promowym

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!