Strona rządowa sfinansuje prace pogłębiarskie przed samym portem w Elblągu. 22 marca podpisano porozumienie w tej sprawie z miejskim samorządem. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że pierwsze większe statki do Portu Elbląg wpłyną za półtora roku.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
- Przekop Mierzei Wiślanej ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości
- W ramach budowy drogi wodnej nie zaplanowano pogłębienia ostatnich 900 m rzeki Elbląg
- Poprzedni rząd w zamian za większość udziałów chciał dokapitalizować port w Elblągu
We wrześniu 2022 r. otwarto kanał przez Mierzeję Wiślaną, czyli główny element budowanej drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. To inwestycja kilkuetapowa, zawierająca także roboty na rzece Elbląg oraz prace pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym. Całe przedsięwzięcie ma dwa cele. Statki płynące do portu w Elblągu mają pokonywać trasę o 94 km krótszą niż przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Pilawską. Jednocześnie mają być to jednostki większe: o zanurzeniu do 4 m (obecnie około 2 m), długości 100 m, szerokości 20 m. Za całość odpowiada Ministerstwo Infrastruktury.
Przekop Mierzei Wiślanej. Źródło: inzynieria.com
Przed otwarciem przekopu przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się spór między ówczesną większością sejmową a samorządem Elbląga, ponieważ w ramach budowy drogi wodnej nie zaplanowano pogłębienia ostatnich 900 m rzeki Elbląg – do terminala przeładunkowego w Porcie Elbląg. Ministerstwo twierdziło, że to już zakres samorządu, a ten odpowiadał, że także tym odcinkiem powinna zająć się władza centralna.
Ze strony rządowej padła nawet propozycja, że Skarb Państwa w zamian za większość udziałów dokapitalizuje 100 mln zł spółkę Zarząd Portu Morskiego Elbląg. Samorząd o zdanie zapytał mieszkańców, ale ci taką możliwość odrzucili. Wygląda na to, że spór dobiegł końca. Resort infrastruktury zapowiedział przekazanie 30 mln zł na prace pogłębiarskie. Ponadto ministerstwo zleciło już Urzędowi Morskiemu w Gdyni opracowanie ekspertyz technicznych nabrzeża i wykonanie badań.
Przekop Mierzei Wiślanej
To kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Został wykonany w miejscowości Nowy Świat, ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości.
Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.