Partnerzy portalu

Port Elbląg. Zakończono głosowanie. Znamy zdanie mieszkańców

Opublikowano: 15-05-2023 Źródło: UM Elbląg, inzynieria.com

Opublikowano wstępne wyniki głosowania, które dotyczyło przyszłości Portu Elbląg. Zdecydowana większość głosujących mieszkańców chce, by pozostał w rękach miasta.


Elbląg. Fot. marekka/Adobe Stock Elbląg. Fot. marekka/Adobe Stock
  • We wrześniu 2022 r. oficjalnie otwarto przekop Mierzei Wiślanej
  • Statki płynące do portu w Elblągu mają pokonywać trasę o 94 km krótszą
  • Nie zostanie (na razie?) pogłębione ostatnie 900 m rzeki Elbląg

Swoje zdanie można było wypowiedzieć elektroniczne lub wrzucając kartę do urny. Łącznie oddano 11 221 głosów, z czego na „tak” za pozostawieniem portu w rękach miasta było ich 7779, na „nie” 2331, a oddano też 1111 głosów nieważnych.

Zweryfikowano już głosy oddane elektronicznie, natomiast do końca miesiąca sprawdzane będą jeszcze ankiety papierowe.
Poza głosowaniem przeprowadzono również sondaż telefoniczny. W tym przypadku 66% pytanych było „za” pozostawieniem portu miastu, 22% chce przekazania go Skarbowi Państwa, a pozostali nie mieli zdania w tej kwestii.

Ostateczne wyniki całości głosowania po weryfikacji poznamy 30 maja.

Przekop Mierzei Wiślanej a Port Elbląg

We wrześniu 2022 r. oficjalnie otwarto przekop Mierzei Wiślanej. To główny element budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. W ramach kolejnych dwóch etapów obecnie prowadzone są roboty na rzece Elbląg oraz prace pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym.

W efekcie przekopu Mierzei Wiślanej i kolejnych prac statki płynące do portu w Elblągu mają pokonywać trasę o 94 km krótszą niż przez Cieśninę Pilawską. Do tego będą większe: o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Przekop Mierzei Wiślanej. Źródło: inzynieria.com Przekop Mierzei Wiślanej. Źródło: inzynieria.com

Przy czym w ramach budowy drogi wodnej nie zostanie pogłębione ostatnie 900 m rzeki Elbląg – do terminala przeładunkowego w porcie. Władze miasta twierdzą, że także tą częścią powinna zając się strona rządowa, a ta z kolei mówi, że to zakres samorządu.

Skarb Państwa, w zamian za uzyskanie większości udziałów, zaproponował dokapitalizowanie 100 mln zł spółki Zarząd Portu Morskiego Elbląg. Z wyniku głosowania mieszkańców widać jednak, że nie chcą oni takiego rozwiązania.

Port Elbląg. I co po przekopie Mierzei Wiślanej?

Obecnie z toru do Elbląga mogą korzystać jednostki o zanurzeniu do około 2 m. W porcie przeładowywanych jest około 130 tys. ton towarów rocznie. A jaka będzie jego przyszłość? Na razie trudno powiedzieć, natomiast miasto z całą pewnością liczy na korzyści wynikające z budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Zresztą, w minionym roku port w Elblągu podpisał umowę o współpracy z duńskim portem Vordingborg, który w ostatnich latach został rozbudowany, aktualnie przeładowując około 1 mln ton towarów rocznie. Współpraca ma być prowadzona w zakresie wymiany towarów przemysłu rolnego, drzewnego, nawozów czy materiałów budowlanych i paliw przyjaznych środowisku.

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia