• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa – postępy na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej

Opublikowano: 31-01-2024 Źródło: SZRM

W Warszawie trwa modernizacja Trasy Łazienkowskiej. Jednym z jej elementów jest budowa wiaduktów nad ulicami Bajońską i Paryską. Po rozebraniu starej przeprawy północnej, powstaje nowa. Kierowcy pojadą nią w połowie 2024 r.


Budowa wiaduktu północnego w ciągu Trasy Łazienkowskiej. Fot. SZRM Budowa wiaduktu północnego w ciągu Trasy Łazienkowskiej. Fot. SZRM

Rozbiórka wiaduktu północnego Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie rozpoczęła się w lipcu 2023 r. Po jej zakończeniu ruszyła budowa nowego. Na początku zainstalowano pale, na których posadowiono ławy fundamentowe. Potem ruszyły roboty przy 11 dwusłupowych podporach i dwóch przyczółkach (skrajnych filarach obiektu).

Fot. SZRM Fot. SZRM

Podpory są już gotowe, znajdują się w miejscach poprzedniczek, mają jednak inny kształt poprawiający widoczność. Aktualnie wykonywane są płyty wiaduktu, stworzą pomost, na którym będzie m.in. jezdnia. Deskowanie wymagało użycia dwóch bramownic (ograniczyły możliwość przejazdu pojazdom o wysokości powyżej 3,5 m).

Fot. SZRM Fot. SZRM

Do montażu szalunków służą tymczasowe rusztowania. Tworzą formę, w której układa się zbrojenia. Te następnie zostaną zalane betonem. W ten sposób powstaną kolejne fragmenty płyty. Wiadukt ma zostać otwarty w połowie 2024 r. Po przełączeniu na niego ruchu rozpocznie się rozbiórka przeprawy południowej, a następnie budowa drugiego obiektu. Obie nowe przeprawy będą mieć długość po 210 m i po trzy pasy jezdni.

Fot. SZRM Fot. SZRM

Trwa też montaż ekranów akustycznych wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Zaawansowana jest przebudowa sieci gazowej, wodociągowej, energetycznej i telekomunikacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia drogowego.

Fot. SZRM Fot. SZRM

Wykonawcą zadania jest firma Warbud, a inżynierem kontraktu spółka Bico Group. Inwestorem jest Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM). Wartość inwestycji przekracza 106 mln zł. Dofinansowanie w kwocie ponad 101 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Przeczytaj także: Wielkopolska będzie mieć nowy most. Zastąpi wysłużoną przeprawę

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia