Pod koniec minionego roku stalowa konstrukcja wiaduktu w małopolskiej miejscowości Gaj połączyła obie strony zakopianki, a teraz wykonawcy przystępują do kolejnego etapu budowy przeprawy nad DK7.
Zakopianka: budowa wiaduktu. Fot. GDDKiA
W poniedziałek (22 stycznia 2024 r.) rozpoczną się prace związane z montażem deskowania niezbędnego do przeprowadzenia następnych prac na budowie wiaduktu. W związku z tym o godz. 5 rano nastąpi zmiana organizacji ruchu. Co prawda nadal będzie odbywać się dwoma pasami w obu kierunkach, jednak kierowcy jadący w stronę Krakowa lewym pasem na odcinku około 300 m zostaną skierowani „pod prąd” na jezdnię prowadzącą w kierunku Myślenic. Pojazdy poruszające się prawym pasem pojadą dotychczasową jezdnią.
Fot. GDDKiA
Zakopianka: widok na wiadukt z jedni w kierunku Myślenic. Fot. GDDKiA
Z kolei samochody jadące „na Myślenice” będą poruszać się pasami, które zostaną przesunięte w prawo (by zrobić miejsce dla dodatkowego pasa w kierunku Krakowa). GDDKiA informuje, że taka organizacja ruchu potrwa tydzień.
Fot. GDDKiA
Zakopianka. Gdzie znajduje się Gaj?
Miejscowość leży na odcinku zakopianki między Krakowem a Myślenicami, po obu stronach DK7. Obecnie trwa budowa węzła, którego głównym elementem będzie długi na 122 m wiadukt.
Jeszcze w poprzednim roku najpierw montowano konstrukcję obiektu nad wschodnią stroną zakopianki, a potem nad zachodnią – w kierunku Myślenic. 14 listopada GDDKiA poinformowała, że ostatnia belka została już zamontowana. Tym samym stalowa konstrukcja przyszłego wiaduktu jest już na swoim miejscu.
Ostrożnie, precyzyjnie… i jest, na miejscu
— GDDKiA Kraków (@GDDKiA_Krakow) November 14, 2023
Ten tydzień to ostatnie tak duże utrudnienia związane z budową wiaduktu w #Gaj. Zwężenia jezdni na #DK7 jeszcze się pojawią, ale już nie w takiej skali i nie na tak długo.
Dziękujemy za wyrozumiałość!@GDDKiA @MI_GOV_PL
4/4 pic.twitter.com/qKenOvE2lW
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Skończyły się więc największe utrudnienia dla kierowców, gdyż montaż konstrukcji wymagał zamykania jednej nitki zakopianki.
Fot. GDDKiA
Belka powoli zmierza na swoje miejsce@GDDKiA @MI_GOV_PL
— GDDKiA Kraków (@GDDKiA_Krakow) November 14, 2023
3/4 pic.twitter.com/AMkzXgITen
Zakopianka. Budowa węzła w Gaju
Wiadukt umożliwiający przejazd nad DK7 połączy ulice Zadziele i Widokową w Gaju. Poza tym w ramach budowanego węzła przewidziano pasy włączania na zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic, a także chodniki o długości 750 m.
Prace związane z montażem konstrukcji wiaduktu nad #zakopianka w #Gaj są podobne do tych prowadzonych tydzień temu.
— GDDKiA Kraków (@GDDKiA_Krakow) November 14, 2023
Tu beleczka "hop do góry", płynie prosto do filmującego ją operatora
Ten element ma 20,5 m i waży 27 ton@GDDKiA @MI_GOV_PL
2/4 pic.twitter.com/NDUGZP17Rw
Średnio każdego dnia przez dotychczasowe skrzyżowanie w Gaju przejeżdża prawie 60 tys. pojazdów. Cieszy się wśród kierowców złą sławą, gdyż należy do niego podjeżdżać „pod górkę”, co bardzo ogranicza widoczność. W latach 2016–2021 doszło do ośmiu wypadków, w których 11 osób było rannych, a jedna zginęła. Dodatkowo w obrębie skrzyżowania jest przystanek autobusowy, a znaczna odległość kładki sprawia, że wielu pieszych decyduje się przebiegać przez zakopiankę. Wkrótce będą mieć do dyspozycji chodnik na wiadukcie.
Zakopianka. Kalendarium budowy węzła Gaj
- październik 2019 r. – podpisanie umowy na realizację w systemie projektuj i buduj
- lipiec 2021 r. – złożenie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID)
- październik – wydanie decyzji ZRID
- październik 2022 r. – przekazanie placu budowy
- listopad 2023 r. – konstrukcja wiaduktu nad zakopianką zamontowana.
- styczeń 2024 r. – kolejny etap budowy.
Przeczytaj także: Zakopianka. Zwiększy się przepustowość drogi Nowy Targ–Szaflary
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.