Podczas budowy odcinka drogi S7 Lubień–Rabka-Zdrój jednym z zadań było przeniesienie pokaźnego domu drewnianego, kolidującego z tunelem pod Małym Luboniem. Zabytkowy budynek należał do pisarza Jalu Kurka. Właśnie został przekazany gminie Jordanów.
Dom Jalu Kurka przed rozbiórką. Fot. GDDKiA
Artysta dom w zakopiańskim stylu postawił pod koniec lat 50. XX w. na miejscu chałupy jego matki. Pokaźny budynek ma cztery kondygnacje, 11 pomieszczeń i powierzchnię użytkową 259 m2.
Ponieważ znajdował się w pobliżu portalu północnego tunelu, zadecydowano o rozbiórce obiektu i przeniesieniu w nowe miejsce. Dom demontowano zimą na przełomie lat 2021 i 2022. Dalsze prace obejmowały renowację drewnianych elementów konstrukcji, a także uzupełnienie i odtworzenie zniszczonych części. Wszystko przetransportowano i odbudowano 4 km na południowy zachód od pierwotnej lokalizacji. Znajduje się teraz na działce w pobliżu boiska i pływalni w Naprawie.
Dom przy portalu tunelu drogi S7. Fot. GDDKiA
Jalu Kurek urodził się w 1904 r., umarł w 1983 r. Był przedstawicielem grupy literackiej Awangarda Krakowska, poetą, pisarzem, redaktorem i tłumaczem. Rodzinnie związany z Naprawą, stąd pochodziła jego matka. Przez znaczącą część życia pracował w Krakowie, jego imię nosi park przy ul. Warszawskiej. Najbardziej znany jest z powieści Grypa szaleje w Naprawie, napisanej przed II wojną światową. Pokazał w niej trudną rzeczywistość wsi małopolskiej w okresie Wielkiego Kryzysu lat 30. XX w.
Dom Jalu Kurka po przeniesieniu. Fot. GDDKiA
Sam tunel w ciągu drogi S7 drążono od 6 marca 2017 r. z obu stron. Roboty odbywały się w trybie całodobowym. Nawy przebito w 2019 i 2020 r., a obiekt otwarto 12 listopada 2022 r. Od tej pory odnotowano ponad 10 mln przejazdów.
Przeczytaj także: Największe lotniska w Polsce 2024 [RANKING]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.