• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak przebiega budowa domu prefabrykowanego?

Opublikowano: 19-07-2024 Źródło: zewnętrzne
SPONSOROWANE

Tradycyjne metody budowy stopniowo ustępują miejsca nowoczesnym technologiom, które nie tylko decydują o designie budynku, ale również przyspieszają proces realizacji i pozytywnie wpływają na trwałość i efektywność nieruchomości. Coraz większy nacisk kładziony jest na energooszczędność, odnawialne źródła energii oraz ekonomiczne podejście do eksploatacji z jednoczesnym podwyższeniem komfortu życia codziennego. Dlatego też alternatywne rozwiązania, takie jak budowa domu modułowego z elementów prefabrykowanych, dla wielu osób stają się coraz ciekawsze i opłacalne. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo całemu procesowi krok po kroku. Zrozumienie tych etapów pomoże Ci lepiej przygotować się do własnej inwestycji!


Budowa domu szkieletowego krok po kroku. Fot. Friends Stock, źródło: Adobe Stock Budowa domu szkieletowego krok po kroku. Fot. Friends Stock, źródło: Adobe Stock

Mocny fundament to podstawa budowy domu prefabrykowanego

Przygotowanie działki przed zmontowaniem gotowych elementów prefabrykowanych to kluczowy etap, który zapewnia solidną bazę dla całej konstrukcji. Mimo że domy szkieletowe są lżejsze niż tradycyjne budynki, odpowiedni fundament wciąż jest niezbędny do zapewnienia stabilności i trwałości nieruchomości.

Przed budową domu szkieletowego krok po kroku należy:

  • sprawdzić dostępność utwardzonych dróg dojazdowych niezbędnych dla transportu elementów domu,
  • wyrównać teren działki,
  • oczyścić ją z ewentualnych odpadów i gruzu,
  • zweryfikować podłączenie mediów.

Jeśli chodzi o sam wybór rodzaju fundamentu, to często pierwszym krokiem jest przeprowadzenie badań gruntu. Ostateczną decyzję warto pozostawić specjalistom. Warto jednak wiedzieć, że fundamenty budynku, w którym dominującym materiałem budowlanym jest drewno, mogą być zwykle mniejsze i lżejsze. To nie tylko oszczędność materiałów, ale także środków finansowych.  Istnieje kilka opcji, które można rozważyć przy budowie domu modułowego z elementów prefabrykowanych:

  • ławy fundamentowe (najczęściej stosowane w budownictwie tradycyjnym),
  • płyty fundamentowe prefabrykowane (częściej wykorzystywane w technologii prefabrykacji),
  • fundamentowanie pośrednie z użyciem słupów lub pali (stosowane dla niestandardowych gruntów np. narażonych na zalanie).

Bez względu na ostateczny wybór, fundamenty muszą być zabezpieczone przed wilgocią oraz prawidłowo zaizolowane, aby szkieletowy dom prefabrykowany charakteryzował się wysokim komfortem termicznym.

Budowa domu prefabrykowanego - produkcja elementów. Fot. MVProductions, źródło: Adobe Stock Budowa domu prefabrykowanego - produkcja elementów. Fot. MVProductions, źródło: Adobe Stock

Budowa domu szkieletowego krok po kroku – produkcja elementów prefabrykowanych

Chociaż cały czas mówimy o kwestiach budowy, to tak naprawdę to określenie nie do końca oddaje ideę domów prefabrykowanych. W przypadku tej technologii prace na działce są ograniczone do minimum – niezbędne są wyłącznie odpowiednie fundamenty.

Cały proces powstawania takich budynków zaczyna się w hali produkcyjnej, gdzie tworzone są ich elementy składowe, takie jak ściany zewnętrze z oknami i drzwiami, przegrody wewnętrzne oraz dach. Dbałość o wysoką jakość w związku z wysokim reżimem technologicznym sprawia, że materiały składające się na systemy przegród są precyzyjnie docinane, co zapewnia szczelność konstrukcji, a także ogranicza powstawanie odpadów budowlanych. Komponenty przechodzą rygorystyczne testy i inspekcje, aby spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz energooszczędności. Przeprowadzanie prac w zamkniętych warunkach dodatkowo sprawia, że ogranicza się emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a także zmniejsza generowany hałas. To wszystko powoduje też, że „budowa” domu prefabrykowanego jest po prostu szybsza niż ma to miejsce w przypadku budownictwa murowanego. Jak podaje platforma Domum, realizacja projektu przez producenta jest możliwa nawet w 90 dni od złożenia zamówienia, zakładając, że na działce budowlanej są już gotowe fundamenty.

Po zakończeniu produkcji elementów w fabryce następnym krokiem jest ich transport na plac budowy. Całość musi być zaplanowana tak, aby wszystko dotarło na miejsce w odpowiedniej kolejności i czasie.

Budowa domu szkieletowego - montaż. Fot. Natali, źródło: Adobe Stock Budowa domu szkieletowego - montaż. Fot. Natali, źródło: Adobe Stock

Faza końcowa budowy domu modułowego prefabrykowanego

Ostatnim elementem naszego cyklu „budowa domu szkieletowego krok po kroku” jest montaż wszystkich elementów. Ten etap jest jak układanie gigantycznych puzzli – każdy komponent jest dokładnie dopasowywany i łączony w całość. Może to potrwać od kilku godzin do kilku dni w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Precyzyjne wykonanie elementów w fabryce minimalizuje ryzyko błędów podczas montażu. Co więcej, prefabrykacja generuje mniej odpadów budowlanych w porównaniu do tradycyjnych technologii budowlanych, a to ukłon w stronę naszej planety.

Po zakończeniu budowy domu prefabrykowanego, montażu i prac wykończeniowych, Twoja nieruchomość jest gotowa do zamieszkania. Cały proces, od produkcji po montaż, jest zaplanowany tak, aby był efektywny i bezproblemowy, umożliwiając Ci szybkie oraz bezstresowe przeprowadzenie się na swoje.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!