Jesienią na rynku nieruchomości dało się zaobserwować znaczne ożywienie, co potwierdzają zarówno deweloperzy jak biura nieruchomości czy banki. Z analizy zapotrzebowania wynika jednak, że najbardziej poszukiwane są mieszkania małe, dwupokojowe o wielkości do 50 m2.

Wielu deweloperów zmuszonych jest rozpoczynać nowe inwestycje z przewagą takich właśnie mieszkań, mimo że mieszkania o większym metrażu nadal stoją niewykupione. Trend ten postępuje i w opinii ekspertów będzie się utrzymywał. Sytuację tę w znacznym stopniu powoduje między innymi czynnikami przechodzenie Polaków na model 2+1, gdzie posiadanie jednego dziecka sprawia, że dwupokojowe mieszkanie jest wystarczające dla rodziny.

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na informacje od banków, z których podsumowań wynika, że w minionym kwartale  udzieliły tyle samo kredytów co w roku ubiegłym. Wynika to z tego, że Polacy są coraz częściej zainteresowani mieszkaniami o małej powierzchni. Średnia wartość kredytu na zakup nieruchomości w ostatnim kwartale wynosiła około 209 tys. zł. Coraz częściej kupujemy też małe mieszkania za gotówkę.

Największy popyt jest na mieszkania 1- i 2-pokojowe, które schodzą w ciągu 90 dni. Mieszkania większe czekają na sprzedaż nawet dłużej niż 150 dni.