W Polsce za przygotowania do imprezy odpowiedzialna jest spółka PL.2012, która działa w oparciu o tzw. masterplan. Zawierają się w nim najważniejsze inwestycje, bez których impreza nie może się odbyć. O ile jeszcze w roku 2007 lista inwestycji na Euro zawierała kilka tysięcy pozycji inwestycyjnych, rok temu została ona skrócona do około 400. Najbardziej istotne dla powodzenia przedsięwzięcia są obiekty sportowe, lotniska oraz budowa dróg, zwłaszcza między kluczowymi obiektami.

W gestii spółki PL.2012 jest sprawdzanie co kilka miesięcy przygotowań miast, w których mecze będą rozgrywane. Wykonany w tym roku raport pokazał, że wszystkie cztery miasta (Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk) będą miały problemy w sprostaniu wymaganiom. Zdaniem jednak organizatorów wszystko zostanie wykonane na czas.

Dla oznaczenia stopnia zaawansowania danych projektów stosuje się trzy kolory: czerwony dla zadań znacznie opóźnionych, żółty oznacza opóźnienia do nadrobienia, a zielony - realizację planową.

Jeśli chodzi o inwestycje przygotowywane przez Gdańsk, kolorem zielonym zostało tu oznaczone 10 z 22 zadań. Status żółty ma 8 projektów, a czerwony - 4. Jeśli chodzi o stadion, na którym rozgrywane będą mecze, nic nie wskazuje na to, że wystąpią poważniejsze problemy z dotrzymaniem terminu realizacji. Zapewniony jest główny dojazd do stadionu ulicą Marynarki Polskiej i biegnącą równolegle linią tramwajową, które zostały przebudowane 3 lata temu. Aby spełnić wymagania UEFA, konieczna jest budowa, oprócz stadionu, nowego terminalu portu lotniczego i dwujezdniowego połączenia centrum z obwodnicą. Połączenie z obwodnicą na pewno uda się zrealizować.

Problemów dostarcza lotnisko oznaczone aktualnie kolorem żółtym. Budowa terminala ma się rozpocząć nie wcześniej niż za miesiąc. Problematyczna jest realizacja dwóch inwestycji drogowych. Chodzi o Trasę Słowackiego i Sucharskiego, które będą w pełni zbudowane dopiero w 2013 r., jednak nie są one wymagane przez UEFA. Przed imprezą uda się wyremontować torowiska i zbudować nową linię tramwajowej do dzielnicy Łostowice.

W Poznaniu strategicznych na Euro inwestycji jest przewidzianych 14, a więcej niż połowa jest opóźniona. Jednak stadion będzie już gotowy za pół roku. Jego otwarcie zaplanowano na październik, kiedy to ma zostać rozegrany mecz reprezentacji Polski. Trasy komunikacyjne do stadionu i lotniska mają być gotowe w połowie przyszłego roku.

Spośród poznańskich inwestycji kolor czerwony przyporządkowano trzem projektom związanym z modernizacją lotniska. Konieczna jest budowa równoległej drogi kołowania, rozbudowa terminalu oraz miejsca postojowego dla samolotów. Powodem opóźnień jest brak decyzji środowiskowej.

Status żółty przydzielono pięciu inwestycjom komunikacyjnym. Nadal nie ruszyła m.in. przebudowa ulic w okolicach stadionu, czy budowa nowej trasy tramwajowej na Franowo. W ciągu najbliższych dni podpisana zostanie umowa z inwestorem, firmą Trigranit, na budowę dworca PKP, który ma powstać do kwietnia 2012 r.

W stolicy najważniejsza jest budowa Stadionu Narodowego, realizacja pięciu inwestycji komunikacyjnych, dwóch lotniskowych oraz trzy remonty dworców kolejowych. Konieczna jest też m.in. modernizacja tzw. Warszawskiego Węzła Kolejowego, budowa tunelu kolejowego , prowadzącego z centrum na lotnisko, rozbudowa oczyszczalni ścieków Czajka. Łącznie w Warszawie powinno zostać zrealizowane 17 inwestycji, z czego siedem ma opóźnienia.

Z przedsięwzięć komunikacyjnych w tym roku zakończona ma być budowa wielopoziomowego węzła łączącego Trasę Siekierkowską z ulicami Ostrobramską, Płowiecką, Marsa i Grochowską. Planowo przebiega też budowa mostu Północnego.

Pod znakiem zapytania jest modernizacja kolejowego Dworca Zachodniego. Opóźnienia występują też przy przebudowie  Dworca Centralnego. Prace miały być zakończone w przyszłym roku, a skończą się nie wcześniej niż w 2012 r. jednak przed Euro. W najlepszej sytuacji spośród inwestycji kolejowych jest Dworzec Gdański, chociaż wykonanie tunelu do stacji metra zamiast w pierwszym kwartale tego roku zakończy się najprawdopodobniej w październiku.

Najważniejszą kolejową inwestycją jest budowa dwukilometrowego tunelu, dzięki któremu na lotnisko Okęcie będzie można dojechać pociągiem z Centrum latem 2011 r. Nawet, jeżeli będzie poślizg, na pewno z Okęcia będzie można dojechać szybką kolejką na Dworzec Centralny w 20 minut. A stamtąd nowoczesnym tramwajem w kwadrans na Stadion Narodowy.

W stolicy Dolnego Śląska znacznie spowolniła budowa stadionu, z wykonawcą którego miasto zerwało pod koniec ubiegłego roku umowę. Umowa z niemiecką firmą Max Bögl - nowym wykonawcą, została podpisana przed dwoma tygodniami, jednak na razie budowa stoi. Pod znakiem zapytania stoi to, czy obiekt uda się wybudować w terminie tj. do końca czerwca przyszłego roku.

We Wrocławiu dobrze natomiast idzie budowa nowego terminala portu lotniczego, dzięki któremu przepustowość lotniska wzrośnie z 1,2 mln do 3,2 mln pasażerów rocznie. Zadanie ma zostać zakończone do końca marca 2011 r.

Podobnie dobrze idzie rozbudowa połączeń komunikacyjnych pomiędzy stadionem a lotniskiem i centrum miasta. Nie wiadomo jednak, czy uda się na czas wyremontować dworzec główny. Planowano, że prace ruszą w marcu, jednak przetarg, w którym wzięła udział jedna firma został unieważniony, ponieważ zaproponowana cena była za wysoka.