Mniejsza niż kiedyś liczba nowych inwestycji w budownictwie wpływa na pogorszenie i tak trudnej już sytuacji w tej branży. Pierwsze półrocze tego roku przyniosło zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej o 23% w porównaniu z tym samym okresem w 2012 r. Szacuje się, w tym roku produkcja ta (w odniesieniu do roku 2012) zanotuje niemal 18% spadek. Jedną z ważniejszych przyczyn jest mniejsza liczba inwestycji drogowych. Nadzieję na poprawę niesie nowy budżet unijny na lata 2014-2020.
Fot. inzynieria.com
Zdaniem ekspertów z firmy ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku mniejsza liczba inwestycji, w tym również współfinansowanych z funduszy unijnych, ma niekorzystny wpływ na sytuację w branży budowlanej. W efekcie w pierwszym półroczu zanotowano 23% spadek produkcji budowlano-montażowej w porównaniu do pierwszych 6 miesięcy 2012 r. Według prognoz cały rok 2013 przyniesie – w porównaniu z 2012 r. - zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej o 18%. W pierwszym półroczu 2013 r. zbankrutowało 106 firm budowlanych, czyli o dwie więcej, niż w tym samym okresie 2012 r.
„Spowolnienie gospodarcze, niechęć do nowych inwestycji oraz restrykcyjna polityka banków będą skutkować wyraźnym spowolnieniem w branży budowlanej. Pozytywnie będzie wpływało na nią budownictwo niemieszkalne, które okaże się najbardziej stabilnym segmentem rynku” - uważa Beata Tomczak z ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku. W zakres budownictwa niemieszkalnego wchodzą takie obiekty jak np. hotele, obiekty turystyczne, budynki przemysłowe czy magazyny.
Pieniądze unijne rozruszają budowlankę?
W opinii ekspertów w tym roku nie ma co liczyć na znaczną poprawę sytuacji w polskiej branży budowlanej. Sytuacja w sektorze powinna zmienić się na lepsze w przyszłym roku, kiedy ruszą inwestycje realizowane w ramach nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020.
W obecnej, trudnej sytuacji w sektorze, polscy przedsiębiorcy powinni np. szukać kontraktów na rynkach zagranicznych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.