Zdaniem ekspertów Deloitte, przedsiębiorstwa budowlane będą dążyć do tego, by stać się liderami we wdrażaniu w realizowanych inwestycjach nowych technologii. Już teraz wiele firm, choćby Skanska czy Strabag, wykorzystuje w swoich pracach takie technologie jak drony, druk 3D, internet rzeczy czy stosuje podczas pracy inteligentne materiały. Wiele z nich współpracuje z ośrodkami i uczelniami wyższymi, prowadząc szeroko zakrojone projekty badawcze. Niektóre – jak francuska korporacja Vinci – idą dalej: inwestują w firmy specjalizujące się w cyfrowych technologiach. Działające jako spółki zależne startupy działają na rzecz korporacji, jednocześnie wspierając rozwój krajowego rynku budowlanego.


W Polsce duży wpływ na kondycję branży mają firmy będące częścią międzynarodowych grup budowlanych. Mimo postępujących problemów przedsiębiorstw, spowodowanych m.in. brakiem wykwalifikowanej kadry oraz wzrostem cen materiałów budowlanych, prognozy rynkowe dla tego sektora w Polsce są dobre. Eksperci Deloitte szacują, że taki stan powinien być utrzymany do 2020 r. Dobra kondycja branży spowodowana jest przede wszystkim stałym wzrostem PKB i znaczącymi funduszami unijnymi, które zasilają realizacje dużych projektów infrastrukturalnych.

Dzięki dywersyfikacji rynku i sporego udziału w nim międzynarodowych korporacji, coraz większy nacisk kładziony jest na cyfryzację i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak choćby wirtualne modelowanie czy drony.

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce [2017]