Prefabrykacja jest technologią, którą budownictwo właśnie odkrywa na nowo. Jest rozwiązaniem ekologicznym: skraca proces realizacji, pomaga uprościć logistykę, generuje mniej odpadów – wszystko to pozwala znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla na wielu etapach budowy.
Montaż prefabrykatów w Cysoing. Fot. Eiffage
Inwestorów do zastosowania mniej konwencjonalnych metod skutecznie przekonują argumenty ekonomiczne, dlatego warto zaznaczyć, że elementy prefabrykowane nie zawsze są tańsze od tradycyjnych rozwiązań. Jednak biorąc pod uwagę całościowe koszty pośrednie realizacji inwestycji, aspekty środowiskowe i ostatecznie skrócenie harmonogramu realizacji – w końcowym rachunku zastosowanie prefabrykacji daje wymierne oszczędności.
Prefabrykacja w Polsce
W Polsce prefabrykację stosujemy często – oczywiście tam, gdzie jest to technicznie możliwe i ekonomicznie uzasadnione. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku projektów przemysłowych, gdzie najważniejsze dla powodzenia inwestycji jest dotrzymanie napiętego harmonogramu lub wręcz jego skrócenie. Zastosowanie prefabrykacji jest wówczas kluczowe, bo pozwala zachować zaplanowane tempo prac, ograniczając ryzyka związane z pogodą lub procesami logistycznymi. W innych projektach: budownictwie mieszkaniowym, biurowym, podczas renowacji i przebudowy istniejących obiektów, za każdym razem analizujemy zastosowanie różnych technologii realizacji i rekomendujemy wybór optymalnego rozwiązania.
Znamy i cenimy zalety wynikające z zastosowania elementów prefabrykowanych, dlatego na etapie ofertowania zawsze sprawdzamy możliwość ich wykorzystania – nawet jeśli projekt obiektu takich rozwiązań nie przewiduje. Za każdym razem o zastosowaniu tej technologii decyduje rachunek ekonomiczny, wpływ na harmonogram realizacji inwestycji oraz możliwości produkcyjne dostawcy (czas dostarczenia elementów na plac budowy). Widziałem już sytuacje, w których na początkowym etapie inwestorzy nie godzili się na zastosowanie elementów prefabrykowanych, jednak w toku postępowania przetargowego przekonywali się ich do zalet.
Różne zastosowania prefabrykatów
W Polsce wciąż przeważa tradycyjne podejście do prefabrykacji. Myślimy raczej o elementach betonowych lub żelbetowych, które mogą być wykonane w zakładach zewnętrznych i dostarczone na budowę. Ale prefabrykacja to także produkcja elementów stalowych konstrukcji, które są dostarczane na plac budowy jako gotowe elementy do wbudowania, a także gotowe elementy elewacji, modułowe balkony, a nawet łazienki. Nasze spółki we Francji wykorzystują prefabrykowane elementy znacznie śmielej. Stosujemy tam nawet prefabrykowane, gotowe do montażu konstrukcje drewniane (jak w nowoczesnym, domu opieki senioralnej w Cysoing).
Prefabrykacja oszczędza czas
Rozwijaniu i stosowaniu nowych technologii, w tym prefabrykacji, sprzyja powszechniejsza tam świadomość, że budownictwo jest jednym z sektorów gospodarki, w którym mamy do czynienia ze znaczną emisją CO2. Ambicją grupy Eiffage jest podejście w duchu porozumienia paryskiego z 2015 roku, w zgodzie z planem działań Unii Europejskiej w kwestii klimatu. Skoro związana z budową uciążliwość dla środowiska może być znacząco zmniejszona dzięki zastosowaniu nowych technologii, należy je stosować częściej. Dodatkowo, elementy prefabrykowane trzeba projektować w taki sposób, by pod względem technologii i estetyki skutecznie konkurowały z rozwiązaniami tradycyjnymi, które są bardziej obciążające dla środowiska. Wychodząc z tych założeń, firma Eiffage Construction stworzyła pod marką Wa'ood™ moduł łazienkowy montowany w fabryce i gotowy do podłączenia na miejscu. Rozwiązanie to pomaga zaoszczędzić od 5 do 7 tygodni podczas budowy. Konstrukcję łazienki tworzą przytwierdzone do drewnianej ramy, brzozowe ścianki działowe z klejonego drewna pokrywane pod ciśnieniem dekoracyjnym laminatem. Dzięki temu są odporne na wilgoć i obciążenia zewnętrzne. Taka modułowa łazienka może być łatwo dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta – pomaga w tym ponad 750 typów dekoracyjnych paneli, które dostępne są w różnych kolorach i fakturach.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.