503 osoby mieszkają w Wiślicy – obecnie najmniejszym mieście w Polsce. Świętokrzyska miejscowość, decyzją Rady Ministrów, 1 stycznia 2018 r. stała się miastem. Należy dodać „znów”, bo po raz pierwszy prawa miejskie otrzymała w 1326 r. Utraciła je w 1869 r. – prastara, przeszło tysiącletnia Wiślica przeżywa swoją szczególną, historyczną chwilę. To będzie rok szczególny – mówił w trakcie zabawy sylwestrowej Stanisław Krzak, wcześniej wójt, a teraz burmistrz Wiślicy (cytat za „Echo Dnia”).
Oto najmniejsze miasto w Polsce. Fot. Ultramansk/Shutterstock
Wiślica jest najmniejszym miastem w Polsce – pod tym względem pokonała mazowieckie Wyśmierzyce (liczba ludności: 924). Miejscowość plany ma jednak wielkie. Jak poinformowała TVP Kielce, władze starają się o unijne dofinansowanie projektu rewitalizacji. Za ponad 5 mln zł ma zostać odbudowane XI-wieczne grodzisko, a ulice dojazdowe do grodu i kąpielisko nad rzeką Nidą – zmodernizowane. Inwestycja ma potrwać od lipca do końca 2021 r.
Wiślica znajduje się na Ponidziu, na lewym brzegu Nidy, w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. Według legendy, nazwa pochodzi od imienia jej założyciela – księcia Wiślan, Wiślimira. Do dziś można oglądać misę, która posłużyła do chrztu księcia w 880 r.
Do niedawna Wiślica uznawana była za stolicę państwa Wiślan, jednak – jak podaje oficjalny serwis gminy – w rzeczywistości w X w. był tu tylko niewielki zespół osadniczy, który na przełomie X/XI w. dostał się we władanie księcia Polan. W XII i XIII w. Wiślica zajmowała trzecią pozycję, po Krakowie i Sandomierzu, na obszarach osadnictwa małopolskiego.
Jej strategiczne znaczenie wzrosło ponownie w czasie walk o Kraków i Małopolskę na przełomie XIII i XIV w. Była pierwszym grodem popierającym Władysława Łokietka w walce o zjednoczenie kraju.
W mieście znajduje się m.in. kolegiata gotycka zbudowana w 1350 r. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego.
Wspomniane grodzisko położone jest około 600 m na południowy wschód od centrum. Prace archeologiczne prowadzone w latach 1949–1960 wykazały istnienie pierwszego grodu już w XI w.
W Wiślicy można też zobaczyć dom dla wikariuszy i kanoników kolegiaty przy ówczesnej ul. Krakowskiej, zbudowany w 1460 r. z fundacji Jana Długosza.
Jest też inny obiekt zbudowany przez Jana Długosza – to dzwonnica (1460–1470).
Nowe miasta w Polsce
Oprócz Wiślicy 1 stycznia br. miastami stały się także: Józefów nad Wisłą (woj. lubelskie), Otyń (woj. lubuskie), Sanniki (woj. mazowieckie), Tułowice (woj. opolskie), Łagów (woj. świętokrzyskie) oraz Radoszyce (woj. świętokrzyskie). Poza Sannikami i Tułowicami, pozostałe miejscowości w przeszłości posiadały już prawa miejskie. Józefów nad Wisłą miał je w latach 1687–1868, Otyń był miastem w latach 1329–1945, Łagów w latach 1375-1869, a Radoszyce w latach 1370–1870.
Tym samym od początku 2018 r. w Polsce jest 930 miast. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 r. istniały 923 miasta – były to 302 gminy miejskie oraz 621 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.
Zobacz także: Ranking 30 największych miast świata [2016]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.