• Dominującym elementem dworca w Sędziszowie Małopolskim jest wielki podświetlany zegar
  • Do ogrzewania budynku wykorzystano pompę ciepła
  • Zamontowano też wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Nowoczesna prostota

Prosta, nowoczesna bryła parterowego budynku jest złożona z dwóch części połączonych wiatą jako spójna funkcjonalno-użytkowa całość. Jedną część przeznaczono dla pasażerów – znajduje się w niej poczekalnia i toalety. W drugiej, tzw. części miejskiej, powstał lokal na działalność komercyjną. Ławki dla podróżnych i 10 stojaków rowerowych ze stacją naprawy rowerów umieszczono pod wiatą.

Na czterometrowej wieży zamontowano wielkowymiarowy podświetlany nocą zegar, a znacząca część elewacji jest przeszklona, dzięki czemu do wnętrza dociera światło dzienne. Po zachodniej stronie dworca powstał parking dla 43 pojazdów – dwa z nich przeznaczono dla osób niepełnosprawnych.

Budynek dostosowano do potrzeb takich osób, wprowadzono także oznaczenia w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, tablice dotykowe i kontrastową kolorystykę wnętrza dla niewidomych i niedowidzących.


Energooszczędny budynek

Na dworcu zastosowano rozwiązania proekologiczne, które w połączeniu z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem BMS (Building Management System) sprawią, że dworzec będzie energooszczędny. W budynku wykonano izolację cieplną wraz doborem stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej. W miesiącach zimowych pozwala to na utrzymywanie ciepła, natomiast w letnich ogranicza nagrzewanie budynku, obniżając koszty eksploatacji urządzeń służących zachowaniu odpowiedniego komfortu termicznego wewnątrz budynku. Do ogrzewania budynku zastosowano powietrzne pompy ciepła, a także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – informują PKP.

Sędziszowski dworzec wyposażono w energooszczędne oświetlenie z czujnikami automatycznie dopasowującymi natężenie światła do pory dnia oraz obecności osób na dworcu. Zainstalowano system odzysku wody deszczowej, która służy do spłukiwania toalet.

Bezpieczeństwo zapewniają systemy monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz detekcji i sygnalizacji pożaru. Standardowym wyposażeniem są w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

Dofinansowanie unijne

Dworzec w Sędziszowie Małopolskim to pierwszy projekt w ramach Programu Inwestycji Dworcowych (PDI) na lata 2016-2023, który otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budynek to projekt indywidualny, a zbudowano do ze względu na zmianę lokalizacji peronów po przebudowie stacji wykonanej jako część modernizacji linii kolejowej Kraków–Przemyśl.

W ramach PDI trwa przebudowa dworca w Radymnie, a do 2023 r. zaplanowano modernizację dworców Rzeszów Główny, Stalowa Wola Rozwadów, Czarna Tarnowska oraz Nisko.

Koszt budowy dworca przekroczył 5 mln zł. Prace przeprowadziła firma Samson sp. z o.o. z Niedomic.

Przeczytaj także: Bielsk Podlaski ma nowy dworzec kolejowy