• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Szpachla i gładź – czy to te same produkty?

Opublikowano: 24-09-2020 Źródło: zewnętrzne

Odpowiednie przygotowanie powierzchni pod malowanie lub tapetowanie jest niezwykle istotne, decyduje bowiem o skuteczności całego procesu. Żeby jednak wszystko przebiegło zgodnie z planem, należy dobrać dedykowane produkty. A z tym często bywają problemy, zwłaszcza, gdy nie odróżnia się szpachli od gładzi.


Fot. Pexels Fot. Pexels

Gips szpachlowy – jakie spełnia funkcje?

Zaczniemy od szpachli, która stosowana jest przede wszystkim po to, aby w należyty sposób wyrównać powierzchnię ściany. Z tego też względu wysokiej jakości szpachla powinna być użyta jako pierwsza. Nakłada się ją bezpośrednio na podłoże. Niezależnie od tego, czy jest to tynk cementowy, beton czy gips. W ofertach sklepu znaleźć można produkty doskonale dopasowane do każdego rodzaju podłoża i warunków panujących w konkretnych pomieszczeniach. Mowa tu także o szpachlach wzmacnianych oraz uodparnianych na wpływ rozmaitych czynników szkodliwych.

Dzięki użyciu szpachli w łatwy sposób można wyeliminować wszelkie nierówności na ścianie. Pozwoli ona na przygotowanie płaszczyzny, głównie dlatego, że wyróżnia się wysoką przyczepnością. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby położyć stosunkowo grubą warstwę szpachli na ścianach, które nie trzymają pionu i poziomu. Zdecydowanie ułatwia to późniejsze nakładanie koloru.

Oczywiście pod warunkiem, że szpachla okaże się wysokiej jakości. Kolejną zaletą omawianego produktu jest fakt, iż szpachlę można pokryć każdym rodzajem farby.

Fot. Unsplash Fot. Unsplash

Gładź – do aplikacji maszynowej i ręcznej

Choć użycie szpachli często wystarczy, by ściana nadawała się do malowania lub tapetowania, w wielu sytuacjach warto zastosować również gładź. W jakim celu? Między innymi po to, aby zniwelować ewentualne nierówności powstałe podczas szpachlowania, a także by poprawić gładkość ścian. Całość, po aplikacji odpowiedniej gładzi, prezentuje się bardzo estetycznie.

Po stronie zalet gładzi trzeba zapisać fakt, iż po jej nałożeniu ściana zyskuje jednolity, jasny kolor, dzięki temu z łatwością można ją pomalować. Dowolną farbą. Ze względu na niewielkie uziarnienie gładzi, należy ją nakładać w znacznie cieńszych warstwach, niż ma to miejsce w przypadku szpachli (maksymalnie do 2 mm).

Jak wybrać dobrą szpachlę i gładź?

Skoro wiadomo już, czym są oba produkty, warto zastanowić się nad ich wyborem. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważne. Nieodpowiedni materiał może bowiem zniweczyć cały trud i sprawić, że zmiana koloru ściany lub przyklejenie tapety stanie się prawdziwą udręką. Z tego właśnie względu, nigdy nie należy kierować się wyłącznie ceną. Szpachle i gładzie występują w różnych odmianach, które trzeba dobrać w zależności od rodzaju powierzchni, na której pracujesz.

W przypadku szpachli najważniejszymi parametrami technicznymi będą paroprzepuszczalność, przyczepność oraz elastyczność. Jak nietrudno się domyślić, dobór konkretnych produktów jest zależny od rodzaju ściany i rodzaju realizowanych prac. Podobnie ma się sprawa z gładzią, która na rynku występuje między innymi w odmianach cementowych, gipsowych, polimerowych i wapiennych. Dokładna analiza specyfikacji produktu pozwoli podjąć właściwą decyzję, z uwzględnieniem stanu powierzchni, panujących warunków i pożądanego efektu.

Kolejny raz warto podkreślić, że cena nie powinna być głównym kryterium wyboru. Szpachle i gładzie wysokiej jakości zdecydowanie ułatwią pracę. Pomogą również w uniknięciu wielu błędów, które najczęściej kończą się nieestetycznym wyglądem ścian po malowaniu bądź tapetowaniu.

    Foto, video, animacje 3D, VR

    Twój partner w multimediach.

    Sprawdź naszą ofertę!